Extreme Jam wrócił do Myślenic!
Po prawdzie to powrót nastąpił już rok temu, ale z pełnoskalowym (modne ostatnio słowo) Extreme Jam mieliśmy do czynienia dopiero teraz.
W 2007 roku odbyła się pierwsza edycja tego sportowego święta. Nazywający się wówczas G-Shock Extreme Jam festiwal przyciągnął masę pasjonatów ekstremalnego sportu i nowoczesnej muzyki. Sama impreza okazała się być dużym sukcesem organizacyjnym. Następne jej edycje odbywały się już w Krakowie, a jej zasięg medialny i rozmach logistyczny był coraz większy. Po dwóch latach pandemii festiwal powrócił w wersji premium przynosząc wiele atrakcji, a wśród nich długo wyczekiwane zawody Enduro MTB, które bezpośrednio związane są z powstającym kompleksem Myślenice Singletracks.
Myślenice mają szansę stać się czołową destynacją MTB przyciągającą fanów rowerowego szaleństwa z całej Polski, dlatego podczas Extreme Jam nie zabrakło Extreme Jam Downhill Cup, który jest stałym i obowiązkowym punktem programu. Te niezwykle widowiskowe zawody w kolarstwie zjazdowym same w sobie byłyby już wystarczającym powodem, żeby wpaść na pierwszy lipcowy weekend do Myślenic. Lokalizacja imprezy w malowniczej dolinie Raby ma swój bezpośredni związek z zaplanowanymi tu inwestycjami.
Konsekwentnie realizowana polityka władz miasta przewiduje w najbliższych latach olbrzymi rozwój rekreacyjny Myślenic. Wielomilionowe inwestycje w trasy enduro na górach Chełm i Uklejna, czy budowa nowoczesnego skateparku wraz z pumptrackiem przemawiają za ulokowaniem potencjału festiwalu właśnie w tym miejscu. Centralnym punktem tegorocznej edycji Extreme Jam wypada jednak uznać plażę trawiastą na Zarabiu, bo na niej lub w jej pobliżu odbywała się większość imprez związanych z Extreme Jam, a były to: zawody oraz szkolenia Vert Jam (deskorolka i hulajnogi), które rozegrano na mninirampie, warsztaty i rywalizację Mistrzów Polski Dj’ów IDA Poland 2022 w kategoriach Scratch, Technical oraz Show odbywającą się na położonej w pobliżu beach baru Lato Na Zarabiu scenie, szkolenia z MTB (kolarstwo górskie), jednodniowy obóz koszykarski Basket Camp oraz turniej drużyn 3x3 a oprócz tego specjalny występ Mistrza Świata - Deejay’a Irie Audio Video Show, biegi przeszkodowe dla dzieci Ninja Kids Race, pokazy Trialu Rowerowego oraz specjalny seans Kina Letniego Małopolska MTB Film Festival. Na strefie foodtruckowej zadbano z kolei, żeby uczestnicy całego festiwalu nie zgłodnieli, a warsztaty Eco Jam przypomniały im o tym, żeby zadbali o czystość naszej planety. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć tego, z czym wizualnie Extreme Jam kojarzy się od razu czyli z Graffiti i warsztatami Street Artu.
W tym roku jedną z imprez związanych z Extreme Jamem był również I Myślenicki Bieg na Skocznię czyli rywalizacja przełajowców górskich na krótkiej, ale bardzo forsownej 400 – metrowej trasie na zrewitalizowanej skoczni narciarskiej. Rok temu pisaliśmy, że ojcem sukcesu całego przedsięwzięcia Festiwalu Sportów Ekstremalnych jest Tomasz Kubik z Fundacji Silva Rerum i Zooteki. Od tego czasu nic się nie zmieniło, bo ta łącząca styl życia, sporty ekstremalne, street art oraz edukację i ekologię impreza to ciągle jego oczko w głowie. I ciągle nabiera rozpędu. Co będzie za rok?