Gminna sieć wodno-kanalizacyjna doczekała się modernizacji

Gminna sieć wodno-kanalizacyjna doczekała się modernizacji

Modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacji oraz zastosowanie narzędzi z branży IT wspomagających zarządzanie. To dwa główne kierunki ostatnich prac remontowych prowadzonych przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach.

Prace remontowe sieci kanalizacyjnej przy rewitalizacji rynku, modernizacja istniejących już obiektów MZWiK, czy też wprowadzenie narzędzi z IT do zarządzania całym zakładem. Te wszystkie tematy zostały podjęte w tym roku przez myślenicką spółkę wodno-kanalizacyjną.

Niektóre prace remontowe wciąż trwają a inne udało się już zakończyć. Środki na ich wykonanie pochodzą z zaplanowanego budżetu Spółki głównie z odpisu amortyzacyjnego przeznaczonego na odtworzenie majątku. Oprócz tego jak wskazuje prezes MZWiK Katarzyna Burda, w gminie zapadły ważne decyzje

– Planowane na ten rok remonty udało się zrealizować dzięki decyzji burmistrza oraz radnych gminy o obniżeniu dla Spółki podatku od nieruchomości z 2% do 1%, oraz przyjętej gospodarczej metodzie działania, gdzie niemal wszystkie prace remontowe prowadzone są przez pracowników MZWiK, co pomaga sporo zaoszczędzić.

Do najistotniejszych prac, jakie udało się wykonać lub rozpocząć w tym roku z pewnością należy wymiana odcinków sieci wodociągowo – kanalizacyjnej wykonana w ramach zadania rewitalizacji płyty rynku. Wykonano renowacje odcinków kanalizacji na ul. Bema, Kościuszki, Kilińskiego, Sobieskiego na odcinku od rynku do ronda na ul. Jordana, natomiast całkowitej wymianie uległ odcinek kanalizacji na wschodniej ścianie rynku.

-Remontu wyżej wymienionych sieci dokonano nowoczesnymi metodami renowacji, obecnie bardzo powszechnie stosowanymi w terenach silnie zurbanizowanych, które do minimum ograniczają ingerencję w istniejącą nawierzchnię oraz oddziaływanie na znajdujące się w ich sąsiedztwie obiekty i budynki. Są przy tym tańsze od tradycyjnych rozkopów- tłumaczyła Prezes MZWiK.

Na początku roku rozpoczęto także remont hydroforowni wraz ze zbiornikami wody na osiedlu nad basenem w Myślenicach. Znajduje się tam najstarsza obecnie stacja pompowa obsługująca sieć wodociągową na zachód od myślenickiego rynku a więc całe osiedle, ulice m.in.: Dąbrowskiego, Średniawskiego, Wybickiego, Sikorskiego, 3-go Maja oraz miejscowości Bysina i Jasienica. Obiekt wymaga podjęcia pilnych działań z uwagi na duży stopień jego wyeksploatowania, jego archaiczną jak na obecne czasy budowę oraz energochłonność urządzeń. Obecny układ pompowy wraz z jego zasilaniem i sterowaniem zajmujący powierzchnię ponad 150 m2 zostanie zastąpiony nowoczesnym kompaktowym zestawem hydroforowym potrzebującym niespełna 20 m2 powierzchni.

- Nowy układ w pełni zautomatyzowany i włączony do nowoczesnego systemu sterowania i monitoringu sieci pozwoli zapewnić większą niezawodność dostaw wody na kolejne kilkadziesiąt lat. W ramach tego remontu zostaną również wyczyszczone zbiorniki oraz wyposażone w nowe rurociągi i armaturę. W końcowym etapie zostanie zagospodarowany i uporządkowany teren przyległy do obiektu oraz wykonane nowe ogrodzenie i oświetlenie – tłumaczyła Katarzyna Burda.

Z początkiem roku przystąpiono również do konserwacji ważnego zestawu hydroforowego znajdującego się na terenie Oczyszczalni Ścieków w Myślenicach oraz podjęto prace na przepompowni ścieków w Drogini (Banowice), która jest kluczowym obiektem przerzucającym ścieki z południowych miejscowości naszej gminy. -W pompowni znajdowały się mocno wyeksploatowane trzy pompy. Zakupiono nową pompę i wyremontowano stare. Zamontowano kosz z wyciągiem na skratki, oraz nowe pomosty robocze i przystąpiono do wymiany starej armatury i rurociągów. Celem finalnym jest zapewnienie większej niezawodności i odporności pompowni na zablokowanie a także zwiększenie przepustowości układu i monitoring pracy obiektu. Podobny proces czeka przepompownię ścieków na Dolnym Przedmieściu w Myślenicach. Do istotnych zadań polegających na wymianie sieci wodociągowej należy remont odcinka sieci w pasie ul. Zamkowej na Zarabiu. Jest to ważny odcinek sieci, na którym dochodziło w ostatnim czasie do szeregu poważnych w skutkach awarii wodociągowych. Prezes MZWiK zapewnia, że roboty w tym miejscu będą tak prowadzone, aby uniknąć konieczności wyłączania sieci na dłuższy czas i zapewnić mieszkańcom zaopatrzenie w wodę w trakcie ich trwania. Remont na ul. Zamkowej to kolejny etap, po ulicy Sosnowej, wymiany starej sieci wodociągowej wykonanej z rur cementowo-azbestowych stosowanych powszechnie do budowy wodociągów w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ważne prace remontowe zrealizowano również latem na Oczyszczalni Ścieków w Krzyszkowicach, a także w Głogoczowie, gdzie przeprowadzono remont układu sterowania przepompowni pod tamtejszą szkołą podstawową. -W tym roku rozpoczęto także remont laboratorium MZWiK mieszczącego się na terenie oczyszczalni ścieków na Dolnym Przedmieściu w Myślenicach. Planowany zakres prac obejmuje wymianę instalacji elektrycznej, instalacji wodno–kanalizacyjnej, poprawę wentylacji pomieszczeń tak, aby spełniały odpowiednie wymogi i zapewniały właściwe warunki prowadzonych badań. Prace remontowe powinny zakończyć się już na początku listopada tego roku- wskazała prezes Katarzyna Burda.

Spółka podjęła się również zadań związanych z unowocześnieniem funkcjonowania i zarządzania swoimi obiektami technologicznymi. Na dzień dzisiejszy podjęto się wykonania audytu w systemach automatyki, które pomogą zdefiniować braki i przede wszystkim zaplanować dalsze działania. Dokonano również oceny obecnego stanu infrastruktury IT w przedsiębiorstwie, co pozwoliło na zaplanowanie niezbędnych prac do przeprowadzenia, które po części zostały już w tym roku zrealizowane. Warto również zaznaczyć, że prace związane z IT mają charakter długofalowy, a ich realizacja może zająć nawet kilka lat.

 

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu