Gorczańska wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Kultura 20 listopada 2014 Wydanie 43/2014
Gorczańska wystawa w Bibliotece Pedagogicznej
Gorczańska wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Punkt Konsultacji Krajoznawczej przy Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach poleca obejrzenie wystawy „Gorce w Naturze 2000”. Jej organizatorem  jest Gorczański Park Narodowy. Wystawa powstała w ramach projektu „Gorce w Naturze 2000 – edukacja i turystyka przyrodnicza” realizowanego przez GPN ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zamysłem autorów scenariusza wystawy –Anny Kurzeja i Jana Locha – jest prezentacja walorów przyrodniczych dwóch obszarów chronionych należących do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, znajdujących się na terenie Gorców. Są to obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) oraz obszary siedlisk przyrodniczych z cennymi gatunkami roślin i zwierząt   (SOO). W roku 2004 Gorczański Park Narodowy został włączony do sieci Natura  2000 jako obszar specjalnej ochrony ptaków „Gorce”. Zadecydowało o tym występowanie na tym terenie 19 gatunków ptaków uznanych za rzadkość w skali europejskiej, w tym m.in. głuszec, puszczyk uralski, orzeł przedni i dzięcioł białogrzbiety.  Z kolei w roku 2008 utworzono na znacznej części Gorców i fragmencie Beskidu Wyspowego specjalny obszar ochrony siedlisk o nazwie „Ostoja Gorczańska”. Chroni się na nim 17 siedlisk z tzw. „Dyrektywy siedliskowej”, w tym między innymi duże drapieżniki takie jak ryś, wilk czy niedźwiedź.

Na wystawie prezentowanej w Bibliotece Pedagogicznej można obejrzeć fotogramy  z wymienionymi wyżej dużymi ssakami oraz innymi przedstawicielami gorczańskiej fauny – wydrą, nietoperzami, traszkami i kumakami. Osobną część stanowią fotografie  ukazujące bogactwo i różnorodność   gorczańskiej szaty roślinnej: łąki mieczykowo-mietlicowe, ziołorośla, młaki z charakterystyczną wełnianką  szerokolistną, torfowiska, bory świerkowe i lasy bukowe. Nie brak też pięknych panoram gorczańskich sfotografowanych we wszystkich porach roku. Autorami znajdujących się na wystawie zdjęć są profesjonaliści: fotograficy przyrody, pracownicy naukowi i pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Zapewnia to wysoką jakość prezentowanego materiału.  Szczupłość miejsca nie pozwoliła na pokazanie fragmentu wystawy poświęconego ptakom. Anna Kurzeja – pracownik GPN obiecuje, że tę część wystawy przywiezie do Myślenic za rok.

Obejrzenie wystawy polecamy wszystkim osobom zainteresowanym turystyką, przyrodą i krajoznawstwem. Edukacyjny charakter ekspozycji może być szczególnie istotny dla szkół – zapraszamy klasy szkolne i oddziały przedszkolne. Do wystawy dołączona jest prezentacja multimedialna pozwalająca m.in. usłyszeć naturalne głosy dzikich zwierząt. Prezentację tę można obejrzeć po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. 

Wystawę można oglądać w budynku Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach do końca listopada. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Dorota Kamińska