Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych ma wiele korzyści, jednak wciąż wiele osób się na to nie decyduje z lęku o zdrowie swoich oczu. Mit o tym, że soczewki źle wpływają na oczy, będzie żył tak długo, aż ludzie nie zaczną się edukować w tej dziedzinie. Warto zaznaczyć, że soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, bezpiecznym i zdrowym dla narządu wzroku, a żeby uniknąć infekcji, trzeba się nauczyć po prostu ich odpowiedniej higieny. Jak odpowiednio zadbać o soczewki kontaktowe?

Prawidłowe używanie soczewek

Mówiąc o prawidłowym używaniu soczewek, trzeba wziąć pod uwagę ich datę przydatności. Najczęściej wybieranymi przez użytkowników soczewkami są jednodniowe i miesięczne. Ważną kwestią jest noszenie ich zgodnie z czasem, w jakim mogą być użytkowane! Zazwyczaj soczewki inne niż jednodniowe mają dwa tryby noszenia, tryb dzienny i tryb przedłużony. Tryb dzienny oznacza, że soczewkę aplikuje się rano i nosi do 12-15 godzin, oraz ściąga przed snem, np. jak Cooper Vision soczewki miesięczne Biofinity. Natomiast tryb przedłużony ma inne ograniczenia, np. niektóre soczewki dwutygodniowe można nosić przez 7 dni i nocy bez przerwy, a soczewki miesięczne – do 30 dni i nocy bez zdejmowania. Nie jest to natomiast polecane dla początkujących użytkowników, a osoby, które noszą tego rodzaju soczewki na co dzień, mają zalecenie, by dawać oczom odpocząć przynajmniej raz na kilka dni. Dużym błędem jest noszenie soczewki poza czasem użytkowania – zdarza się, że niektórzy używają soczewki jednodniowej przez dwa dni, a tych miesięcznych o kilka dni za długo. Przez takie działanie rzeczywiście można narazić się na infekcje oka – w końcu soczewki to produkt, który się zużywa, a materiały z jakich są wykonane, nie są wieczne! Na szybsze zużycie soczewki może wpływać wiele czynników – praca w klimatyzacji, upały, pylące drzewa itd. Pamiętajcie też, że w soczewkach do noszenia w trybie dziennym nie powinno się ucinać drzemek ani spać, a soczewki dwutygodniowe czy miesięczne nie powinny być używane do pływania czy saunowania.

Po drugie, na fabrycznym opakowaniu znajduje się data przydatności bez otwierania - zazwyczaj jest to ok. 2 lat. Po upływie tego czasu soczewki nie nadają się do noszenia, nawet jeśli nie były otwarte.

 Prawidłowa aplikacja soczewek

Prawidłowe aplikowanie soczewek powinno stać się nawykiem każdego użytkownika. Istotną rolę odgrywa tu zachowanie higieny, a więc dokładne umycie i wysuszenie rąk przed dotknięciem soczewki (zarówno przy zakładaniu, jak i zdejmowaniu). Podczas wieczornej rutyny, przy założeniu korzystania z soczewek wielorazowych, należy je włożyć do pojemniczka ze świeżym płynem do soczewek. Na rynku dostępnych jest wielu producentów, np. Bausch Lomb soczewki i płyny czy Johnson and Johnson https://www.bezokularow.pl/soczewki-johnson-johnson . Jeśli chodzi o płyn, tu też są pewne restrykcje – należy upewnić się, jak długo  po otwarciu jest on zdatny do użycia. Jest to zależne od producenta, ponieważ są płyny, których można używać 3 czy 6 miesięcy po otwarciu, oraz i takie do 12 miesięcy – wymaga to sprawdzenia za każdym razem, gdy kupuje się płyn. Rolą płynu jest nie tylko dezynfekowanie soczewki, ale i odpowiednie jej nawilżenie i przedłużenie żywotności. Z tego względu pojemniki na soczewki także należy zmieniać co 2-3 miesiące, by mieć pewność, że nie osadzają się na nich żadne bakterie.

Kontrole u specjalistów

Każda osoba ze stwierdzoną wadą refrakcji powinna co 1-2 lata udawać się na badanie wzroku do specjalisty. Wady wzroku w trakcie życia mogą się zmieniać, a noszenie zbyt słabych lub zbyt mocnych soczewek czy okularów może je pogłębiać i przyczyniać się do występowania infekcji oczu. Co więcej, podczas aktywnej choroby oczu (podrażnienia, silnej reakcji alergicznej czy zapalenia spojówek) nie można nosić soczewek aż do całkowitego ustąpienia objawów. Trzeba też wyrzucić tę parę, która była w użyciu, kiedy nastąpiła infekcja.