Jak zobrazować ciszę?
Ta sztuka najlepiej udała się Mirosławowi Iskrze, który w konkursie fotograficznym organizowanym przez Stowarzyszenie mgFoto zajął pierwsze miejsce
W marcu i kwietniu fotografowie mieli okazję do zobrazowania ciszy. Jak się okazało zadanie nie należało do najłatwiejszych, jednak postanowiło się z nim zmierzyć 149 autorów z 20 krajów w tym m.in. z Polski, Indii, Ukrainy, Turcji, Holandii, Słowacji, USA, Egiptu czy Bangladeszu, przesyłając rekordową liczbę 367 zdjęć.
- Jesteśmy mile zaskoczeni ilością prac, liczbą autorów i krajów z których pochodzą. Nasza działalność zatacza coraz szersze kręgi, co pozwala docierać do większego grona fotografów i z każdą edycją podnosić poziom konkursu – mówi Marek Gubała, jeden z organizatorów.
Za najlepszą pracę jury uznało czarno-białe zdjęcie Mirosława Iskry, które zostało wykonane w ostatni dzień grudnia 2015 roku. Ciszę obrazuje na nim biała przestrzeń, którą na moment swoim wejściem w kadr zakłóciła kobieta siedząca na ławce. Wzrok w jej kierunku wędruje po zostawionych na śniegu śladach.
- Zdjęcie zrobiłem przy linii bocznej boiska piłkarskiego w lidze okręgowej. Śnieg, który padał dosyć obficie pokrył całą murawę i okoliczne pola zostawiając na widoku jedynie ławki usytuowane przy bocznych sektorach boiska. Nie mogłem tego nie wykorzystać. Wykonaliśmy kilka ujęć na jednej z odseparowanych ławek. W postprodukcji oczyściłem wszystkie niepotrzebne elementy, starając się stworzyć jak najbardziej minimalistyczny obraz – mówi Mirosław Iskra.
Właśnie ten minimalizm docenili jurorzy wśród których zasiadali: Tomasz Okoniewski, Anna Faber, Tomasz Zubilewicz, Inez Baturo, Dariusz Siadak. Drugie miejsce przyznano Yevhenowi Samuchenko (Ukraina), trzecie Jackowi Kalinowskiemu, a wśród wyróżnionych autorów znalazł się Artur Ostafin i Joydeep Mukherjee.
Inna perspektywa
Tematem majowo-czerwcowego konkursu jest „Inna perspektywa”. - Świat widziany z wysokości oczu stał się już zbyt trywialny, powszechny, nudny… czasami wystarczy tylko zmienić perspektywę, kąt widzenia oraz nawyki interpretacyjne, aby zobaczyć go na nowo. Ten konkurs przeznaczony jest głównie dla tych, którzy mają odwagę nagryźć temat z drugiej strony. Spróbujcie zaskoczyć jurorów swoim spojrzeniem, swoją wizją, spróbujcie omamić ich, zwieść, oszukać. Na takie zdjęcia czekamy – mówi Marek Gubała z mgFoto.
Prace (maksymalnie 3 sztuki) obrazujące ten temat można dodawać do 30 czerwca do godz. 22 do albumu konkursowego – na stronie konkursu na Facebooku lub przesłać na adres konkursy@mgfoto.pl (jpeg, 1600p dłuższy bok, w treści maila imię i nazwisko, ew. tytuł zdjęcia).