„Jan Paweł II - Przyjaciel wiernych”

„Jan Paweł II - Przyjaciel wiernych”

Spektakl muzyczny Andrzeja Starowicza to niezwykła opowieść napisana tańcem, muzyką i obrazami, której głównym bohaterem jest Jan Paweł II. Papież, głowa kościoła katolickiego, święty, kardynał, ksiądz, Karol, „Lolek” – w każdej z tych życiowych „ról” przede wszystkim: człowiek.

Człowiek, który cierpiał, przeżywał żałobę, tęsknił, martwił się o bliskich i przyjaciół. On również przeżywał życiowe dramaty i dylematy, ale zawsze pozostał wierny swoim wartościom. W przedstawieniu śledzimy drogę życia papieża Polaka od jego wczesnych lat, gdy traci mamę, idzie do szkoły nawiązuje pierwsze przyjaźnie. Już w tych pierwszych obrazach widzimy to, z czym później będziemy kojarzyć papieża – Polaka: jego całkowite oddanie Maryi, zawarte w słowach, wielokrotnie przez nas słyszanych: „Totus Tuus”.

Zarówno oprawa muzyczna, w wykonaniu znakomitych wokalistów: Mateusza Ziółko, Moniki Wojciechowskiej, Michała Gasza oraz o. Łukasza Buksy OFM, jak i ruch sceniczny tancerzy JDC Agency tworzyły podczas całego widowiska niesamowity nastrój. Zwłaszcza sceny wybuchu II wojny światowej oraz zamachu na życie papieża były niezwykle sugestywne i przejmujące. Mrok czasów wojny, podkreślony tańcem i pojawiającymi się na ekranie obrazami, przywodził na myśl aktualne wydarzenia na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Zło, które odnawia się niczym kolejna głowa hydry, nie ustępuje nigdy – widzimy je również w momencie zamachu na życie Jana Pawła II. Czy jest na nie recepta? Patrząc na życie Jana Pawła II, widzimy, jaką on przybrał wobec niego postawę: wybaczenie zamiast zemsty i przede wszystkim bycie blisko człowieka. W każdej sytuacji.

„Jan Paweł II – Przyjaciel wiernych” to dzieło, które nie tylko pozwala tym, którzy pamiętają jego niezwykły pontyfikat na przypomnienie sobie papieskiego przesłania, ale również – a może przede wszystkim – szansa na to, by przybliżyć tę postać młodszym pokoleniom, które postać papieża znają już jedynie z przekazów bliskich lub medialnych. Miejmy nadzieję, że ukazanie Jana Pawła II jako człowieka, którego życie może być inspiracją i świadectwem jak żyć w pełni, zainspiruje młodych do bliższego zapoznania się z nauką, która głosił ten święty.

Marta Duszyk Marta Duszyk Autor artykułu

Absolwentka teatrologii na UJ, wielka miłośniczka książek, lubi spokój, koty i psy; z uwagą obserwuje otaczającą ją rzeczywistość i ludzi. Sekretarz Redakcji Gazety Myślenickiej od grudnia 2019.