„Jedynka” ma już 150 lat! Wykształciła wiele pokoleń myśleniczan

„Jedynka” ma już 150 lat! Wykształciła wiele pokoleń myśleniczan

W tym roku mija 150 lat od chwili wmurowania kamienia węgielnego pod budowę najstarszej nie tylko w Myślenicach, ale i w powiecie myślenickim szkoły, a zarazem jednego z piękniejszych budynków w mieście. Przez te lata wielokrotnie zmieniała się jej nazwa, a od 2019 roku – po reaktywacji – to znów Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach. Jako, że szkoła trwa tyle lat i do lat 60-tych XX wieku była jedyną „podstawówką” w mieście, do grona jej absolwentów należy znakomita część myśleniczan.

Pierwszą częścią obchodów jubileuszowych było kwietniowe nadanie szkole sztandaru i poświęcenie go. Teraz, w czerwcu odbyła się część druga, a była nią uroczysta akademia. Odbyła się w Domu Parafialnym im. ks. Józefa Bylicy, a poprzedziła ją msza św. w kościele parafialnym. Goście pojawili się także w szkole, gdzie można było oglądać okolicznościową wystawę poświęconą historii szkoły i jej patronowi – Juliuszowi Słowackiemu.

Budowa szkoły, która rozpoczęła się w 1874 roku była zasługą ówczesnych władz Myślenic na czele z burmistrzem Andrzejem Markiem i głównej fundatorki księżnej Augusty de Montleart. Współczesne władze Myślenic, a dokładnie samorząd w poprzedniej kadencji w 2019 roku podjął inną ważną dla historii tej szkoły decyzję. Chodzi o reaktywację Szkoły Podstawowej nr 1, po tym jak po likwidacji gimnazjów (w tym Gimnazjum nr 1, w które SP nr 1 przekształcono w 1999 roku) nie została ona reaktywowana, a budynek przez ul. Sobieskiego stał się filią Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach.

Nawiązał do tego burmistrz Jarosław Szlachetka w swoim wystąpieniu podczas jubileuszu.

- I tak od 1 września 2019 roku szkoła rozwija się – powiedział i dodał, że liczba uczniów wzrosła z ponad stu do czterystu.

Jubileuszowym prezentem od miasta i gminy, który na ręce dyrektora Tadeusza Jarząbka przekazał burmistrz był symboliczny czek na kwotę 60 tys. zł., która ma zostać przeznaczona na zakup nowych szafek dla uczniów. Włodarz gminy dodał też, że gmina z myślą m.in. o uczniach „jedynki” planuje jeszcze w tym roku dokończyć rewitalizację Parku H. Jordana i wybudować tam nowy plac zabaw.

Oprócz wspomnianych już, a także uczniów, nauczycieli, wicedyrektor SP nr 1 - Mirosławy Chmiel w uroczystości wzięli udział m.in. Artur Pasek, małopolski wicekurator oświaty w Krakowie, zastępca burmistrza Mateusz Suder, Małgorzata Ciemińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia UMIG, w imieniu posła Władysława Kurowskiego - Danuta Grzesik, dyrektor jego biura poselskiego, ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Myślenicach oraz dyrektorzy myślenickich instytucji kultury: Łukasz Malinowski z Muzeum Niepodległości i Agnieszka Kazanecka-Bylica z Miejskiej Biblioteki Publicznej, absolwentka „jedynki”.

Inny absolwent „jedynki”, a dziś przewodniczący Rady Rodziców SP nr 1 Artur Tula składając jubilatce życzenia z okazji 150 lat mówił m.in.: „Nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły”.