Jesteś młodym kierowcą? Płać mniej za OC!
Zdajemy sobie sprawę z tego, że młode osoby, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy, są nieco poszkodowane. Muszą bowiem płacić więcej za zakup OC, które jest przecież w naszym kraju obowiązkowe. Na szczęście istnieją sposoby na kupno ubezpieczenia w niższej cenie.
Od czego zależy OC?
Na początku ustalmy, od czego w ogóle zależy cena ubezpieczenia OC. Przede wszystkim do najważniejszych czynników zaliczamy:
· Wiek kierowcy – statystyki są tutaj bezwzględne. Wyraźnie widać, że to osoby w okolicach dwudziestego roku życia najczęściej są sprawcami wypadków. Z tego powodu ubezpieczyciele czują, że udzielanie takiej osobie ubezpieczenia jest bardziej ryzykowne. Stąd też wyższa cena.
· Stan cywilny – inne badania zwracają uwagę na to, że jeśli posiadamy partnera oraz dzieci, to jeździmy mniej brawurowo i pilniej przestrzegamy przepisów, co wpływa na mniejszą ilość powodowanych kolizji. Dlatego takie osoby mogą liczyć na lepsze ceny za OC.
· Miejsce zamieszkania – kolejne statystyki mówią nam, że w dużych miastach częściej dochodzi do wypadków. Jest to spowodowane większym natężeniem ruchu. Z tego powodu mieszkając w Warszawie, Łodzi czy Krakowie przyjdzie nam zapłacić więcej za ubezpieczenie.
· Marka pojazdu – niektóre marki uchodzą za mniej awaryjne od innych. Jeśli posiadamy pojazd z takiej „stajni”, to możemy liczyć na bardziej atrakcyjną cenę OC.
· Pojemność silnika – samochody z mniejszą pojemnością silnika osiągają na drodze mniejszą prędkość. To często samoistnie przekłada się na mniejszą liczbę kolizji. Ubezpieczyciel bierze to pod uwagę.
Dodajmy do tego, że agencje ubezpieczeniowe często nagradzają kierowców za bezkolizyjną jazdę. Jeśli latami nie przytrafi nam się wypadek z naszej winy, to możemy liczyć na bardzo atrakcyjne rabaty. Chcesz wiedzieć, Ile kosztuje OC? Policz na najtaniejuagenta.pl
Jak zaoszczędzić na OC?
Osoby w wieku od osiemnastu do dwudziestu pięciu lat średnio płacą za OC 1305 zł. To duża kwota, która dla młodych osób często jest dość zaporowa, jeśli nie pomagają im finansowo rodzice. Dodajmy do tego, że bardziej doświadczeni właściciele pojazdów płacą średnio 689 zł. Mówimy więc o około dwukrotnie wyższej cenie dla świeżo upieczonych kierowców.
Z tego powodu najlepiej będzie, jeśli sprawdzimy, jaki ubezpieczyciel oferuje najbardziej atrakcyjne ubezpieczenie dla młodych kierowców. Niestety, na rynku rzadko spotkamy naprawdę dobre oferty, ponieważ agencje ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę z tego, że niedoświadczeni kierowcy częściej są sprawcami kolizji.
Istnieje jednak pewien sposób, który warto rozważyć. Możemy bowiem zarejestrować pojazd nie tylko na nas, ale również i na naszego rodzica, jeśli ten ma wypracowane zniżki za bezkolizyjną jazdę. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z jego rabatów. Oczywiście wiąże się z tym pewne ryzyko.
Jeśli spowodujemy wypadek, to nasz rodzic może utracić zniżkę, jaką sobie wypracował. Dla nas jednak jest to szansa na zakup tańszego OC oraz powodów, aby ostrożniej prowadzić pojazd.