Jubileuszowe warsztaty rozpoczęte

Jubileuszowe warsztaty rozpoczęte

W Muzeum Niepodległości 11 lipca zainaugurowano XX Międzynarodowe Jubileuszowe Warsztaty Artystyczne. Tegoroczna edycja warsztatów odbywa się pod hasłem Artystyczne Przełamywanie Barier „DOM”

Inauguracja w muzeum była nie tylko okazją do powitania międzynarodowego gremium artystów ale i do przedstawienia wszystkich tych dzięki którym obrazy i rzeźby MWA możemy zobaczyć a nawet kupić w różnych miejscach naszego regionu, naszego kraju a nawet poza jego granicami.

Wystawa którą od prawie dwóch tygodni możemy oglądać w budynku Domu Greckiego jest przekrojową ekspozycją przez całą historię warsztatów, ale dorobek dwóch dekad tej imprezy jest już tak duży, że korzystają bądź będą z niego korzystać: Galeria Dworek w Tokarni, GOKiS w Tokarnii, Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach, MOKiS w Myślenicach, Galeria Dzwonnica w Głogoczowie, Restauracja Cydron, Libiąskie Centrum Kultury, francuskie miasta: Aubusson i Mericourt a także Galeria Myślenicka.

W tej ostatniej 15 lipca miał miejsce happening artystyczny związany z zakończeniem Europejskich Warsztatów Plastycznych czyli imprezy tradycyjnie towarzyszącej MWA. Swoimi plastycznymi umiejętnościami mogli się na nich popisać najmłodsi adepci pędzla i sztalugi, zaś ci którzy odwiedzając galerię życzyli sobie być uwiecznieni na płótnie czy grafice mogli dostąpić tego zaszczytu z rąk Ludovica Wache czyli niemal sztandarowej postaci MWA.

W tym roku w warsztatach bierze udział ponad stu artystów ze Słowacji, Ukrainy, Armenii, Francji, Polski, Rosji, Niemiec, Izraela i Anglii, a ponieważ hotel PTTK na Zarabiu nie jest z gumy część z nich przyjedzie w drugim tygodniu imprezy. Podobnie jak w poprzednich edycjach głównymi organizatorami tego kulturalnego wydarzenia są prezes Towarzystwa Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” Jan Funek i koordynatorka warsztatów Agnieszka Wiśniowska-Funek.

W czasie inauguracji Dorota Ruśkowska i Zbyszek Bylica odczytali „Baśń o ludziach którzy szukali domu” będącą symbolicznym podsumowaniem dwudziestolecia, zaś na ogólne tegorocznych warsztatów przyjdzie pora po uroczystym zakończeniu i wernisażu powarsztatowym jaki odbędzie się 21 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).