Kolejne pieniądze płyną do Myślenic
Gmina otrzyma ponad 55 mln złotych na dalszą rozbudowę kanalizacji i wodociągu. Prace realizowane będą praktycznie w całym mieście, w rejonie ulic: Asnyka, Sobieskiego, Dąbrowskiego, Bergela, Daszyńskiego, 3. Maja, Średniawskiego, Reja, Kazimierza Wielkiego, Kraszewskiego, Żeromskiego, Słowackiego, Gałczyńskiego, Piłsudskiego, Zdrojowej, Parkowej, Mickiewicza, Drogowców, Solskiego, Batorego, Jagiellońskiej, Żwirki i Wigury, Żeromskiego, a także na Osiedlu 1000-lecia
Inwestycji ciąg dalszy
Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała rozszerzenie projektu „Czysta woda dla Krakowa”. Przypomnijmy, iż w roku 2010 Myślenice otrzymały historyczne dofinansowanie na budowę kanalizacji i wodociągu w gminie. Dotacja na realizację zadań wyniosła wówczas 112.291.418,01 zł. Aktualnie Gmina jest na etapie zakończenia inwestycji i rozliczenia przekazanych środków, a już pojawiła się kolejna możliwość pozyskania pieniędzy na dalsze prace. Od blisko roku Gmina Myślenice pracuje nad dokumentacją rozszerzenia projektu o kolejne inwestycje. Starania przyniosły efekt - już wkrótce wpłynie kolejna dotacja, która umożliwi dokończenie prac wodno-kanalizacyjnych.
Nie tylko budowa sieci
- W ramy nowego projektu wpisują się inwestycje, które ze względów formalnych nie mogły być ujęte w pierwszym etapie wniosku o dofinansowanie – mówi burmistrz Maciej Ostrowski. Niemniej jednak wszystkie są bardzo ważne dla lokalnej społeczności – podkreśla.
W tym etapie zrealizujemy wymianę sieci w mieście oraz budowę sieci w miejscowościach:
* Głogoczów etap IV (budowa kanalizacji sanitarnej)
* Zawada etap II (budowa kanalizacji sanitarnej)
*Krzyszkowice etap III (budowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej)
* Droginia (budowa kanalizacji sanitarnej)
* Poręba (budowa sieci wodociągowej)
* Zasań (budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej)
* Budowa zbiornika wody w Głogoczowie.
- Projekty są gotowe do realizacji, posiadają prawomocne decyzje pozwolenia na budowę. Większość przetargów została już ogłoszona i rozstrzygnięta, ale wstrzymaliśmy się z podpisaniem umów do czasu otrzymania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej – mówi Edyta Podmokły – kierownik Jednostki Realizującej Projekt.
Unia zwróci pieniądze wydane na Stację Uzdatniania Wody
W ramach przyznanej dotacji Gmina otrzyma także częściowy zwrot pieniędzy, które wydała na budowę Stacji Uzdatniania Wody, oddanej do użytku rok temu. To dodatkowy zastrzyk pieniędzy, które można spożytkować na kolejne inwestycje. Głównym celem budowy stacji było dopasowanie jakości wody uzdatnianej do parametrów określonych w rozporządzeniu ministra w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. Chodzi tu głównie o mętność, która nie była dotrzymywana w okresach opadów deszczu lub roztopów.
Poprawiono także smak wody poprzez obniżenie ilości chloru dodawanego do wody, jednocześnie zwiększając skuteczność usuwania bakterii w wodzie poprzez zamontowanie dwóch nowoczesnych lamp UV o znacznie większej wydajności niż dotychczasowe. Zwiększono także przepustowość tego ujęcia.
Najważniejszy plan – wymiana sieci w mieście
Jednym z priorytetów inwestycyjnych jest wymiana starej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w mieście, w miejscach, gdzie dochodzi do najczęstszych awarii. Prace obejmą także budowę kanalizacji opadowej w ścisłym centrum miasta, gdzie przy większych opadach woda płynie ulicami miasta. Prace realizowane będą praktycznie w całym mieście, w rejonie ulic Asnyka, Sobieskiego, Dąbrowskiego, Bergela, Daszyńskiego, 3. Maja, Średniawskiego, Reja, Kazimierza Wielkiego, Kraszewskiego, Żeromskiego, Słowackiego, Gałczyńskiego, Piłsudskiego, Zdrojowej, Parkowej, Mickiewicza, Drogowców, Solskiego, Batorego, Jagiellońskiej, Żwirki i Wigury, Żeromskiego, a także na Osiedlu 1000-lecia.
Będą utrudnienia w ruchu
- Choć wskazane w projekcie zadania nie są skomplikowane, jednak obejmują praktycznie cale miasto i będą wymagały czasowego wymknięcia ulic. Płynność w ruchu powinna być jednak zachowana. Termin realizacji zadań związanych z przebudową i budową sieci wodociągowej na terenie miasta, sieci kanalizacji sanitarnej oraz robót towarzyszących jest dość krótki. Prace będą przebiegały w tym samym czasie w różnych częściach miasta. Wykonawcy robót rozpoczną prace od projektu organizacji ruchu w mieście. Projekt ten będzie podlegał zatwierdzeniu przez policję, starostwo oraz gminę - mówi Edyta Podmokły.
- Nad całością inwestycji będzie czuwał zespół inspektorów nadzoru, który będzie miał swoje biuro w centrum miasta a jego pracownicy będą do dyspozycji mieszkańców. Trwają jeszcze ostatnie uzgodnienia w tym zakresie. Wszelkich informacji będziemy udzielali na bieżąco. Podamy adres biura, numery telefonów i dane osób odpowiedzialnych za prace w mieście. Postaramy się przeprowadzić kampanię informacyjną w momencie, gdy plan i harmonogram zadań zostanie ostatecznie zatwierdzony - dodaje.
Kiedy skończą się prace?
Najtrudniejszy etap wymiany sieci w mieście ma się zakończyć z początkiem listopada. W tym też czasie mają być wykonane nowe nakładki asfaltowe w miejscach realizacji inwestycji. Prace inwestycyjne na terenach wiejskich potrwają nieco dłużej, do czerwca 2015 roku. Plan ambitny, ale niestety terminy muszą być dotrzymane. Wtedy bowiem upływa termin rozliczania wszystkich dotacji z Unii Europejskiej.
GSI
Zakres zadań
* ul. 3. Maja i ul. Średniawskiego - ok. 2,1 km sieci wodociągowej
* ul. Reja, Kazimierza Wielkiego i Kraszewskiego - ok. 6 km sieci wodociągowej
* ul. Żeromskiego, Słowackiego, Gałczyńskiego - budowa kanalizacji opadowej w ul. Gałczyńskiego oraz na odcinku od ulicy Gałczyńskiego do Żeromskiego - ok.1,2 km sieci wodociągowej, ok. 1,6 km sieci kanalizacji sanitarnej
* ul. Piłsudskiego, Zdrojowa, Parkowa, Mickiewicza, Drogowców, Solskiego, Batorego, Jagiellońska, Żwirki i Wigury - budowa kanalizacji opadowej w ul. Mickiewicza i Piłsudskiego - ok. 4,7 km sieci wodociągowej, ok. 1,7 km sieci kanalizacji sanitarnej
* Osiedle 1000-lecia - ok. 3,9 km sieci wodociągowej, ok. 0,2 km sieci kanalizacji sanitarnej
* Głogoczów etap IV - kanalizacja sanitarna 3,6km oraz budowa zbiornika wody
* Zawada etap II - kanalizacja sanitarna 4,9km
* Krzyszkowice etap III - kanalizacja sanitarna 4,1km, sieć wodociągowa 1,5km
* Droginia - kanalizacja sanitarna 9,3km
* Poręba - sieć wodociągowa 16,6km
* Zasań - sieć wodociągowa 28,8km i kanalizacyjna 24,7km