Łączy NAS Jedność, Wolność, Muzyka i Taniec!
Już 11 lipca w Myślenicach rozpoczną się Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Plan festiwalu został ogłoszony na wtorkowej konferencji prasowej przez dyrektora tego wydarzenia Piotra Szewczyka, któremu towarzyszyli burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji w Małopolsce Monika Gubała oraz wicedyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Natalia Nowacka.
Już po raz ósmy Myślenice będą gościć przyjezdnych z całego świata w ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Przez dziewięć dni od 11 do 20 lipca będziemy mogli podziwiać zespoły pieśni i tańca z ośmiu krajów: Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Meksyku, Palestyny, Rumuni, Serbii, Kenii i Polski. Zainteresowanych czeka 40 różnych wydarzeń, dzięki którym będzie można poznać kulturę i obyczaje zarówno te regionalne, jak i te panujące tysiące kilometrów stąd.
Kulminacja wydarzenia nastąpi w Myślenicach od 15 do 17 lipca. W tych dniach mieszkańcy będą mogli wręcz oddychać folklorem. Każdego wieczoru na Rynku będzie można zobaczyć gwiazdę ogólnopolskiego formatu. Najpierw zaśpiewa Enej, następnie koncert da Golec uOrkiestra, a zakończy wszystko Kayah. Co więcej, 16 lipca ulicami miasta przejdzie EtnoParada, która w kolorowym korowodzie przedstawi nam wszystkich przyjezdnych.
-W tym roku program festiwalu to nie tylko występy grup folklorystycznych z całego świata, ale również w związku z trwającym jubileuszem i obchodami 680-lecia lokacji miasta Myślenic został wzbogacony o artystów polskiej sceny muzycznej. Pojawi się zespół Enej, Golec uOrkiestra i Kayah. Bardzo serdecznie zapraszam mieszkańców miasta, gminy Myślenice, całej Małopolski i wszystkich gości, którzy mam nadzieję, że przyjadą i zaszczycą nas swoją obecnością - stwierdził Jarosław Szlachetka podczas Konferencji Prasowej inaugurującej 8. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2022.
Oprócz występów scenicznych odbywać się będą EtnoWarsztaty i EtnoTańce, a wieczorami znajdzie się coś dla fanów kina, ponieważ w ramach EtnoCinema wyświetlane będą filmy o tematyce etnicznej. Zasmakować lokalnych specjałów gości festiwalu będzie można dzięki kulinarnemu happeningowi – Kuchni Świata. Dla najmłodszych przygotowane są warsztaty EtnoKids, podczas których dzieci będą mogły między innymi stworzyć własne zabawki.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem nie mogłyby się odbyć bez pomocy wolontariuszy. W niedzielę 26 czerwca odbyło się szkolenie, w którym wzięło udział blisko 40 młodych osób, które będą pomagać przy organizacji całego wydarzenia. Festiwal ma także odpowiedzieć na oczekiwania młodzieży w kontekście zainteresowania kulturą etniczną, a jego hasłem zostały słowa: „Łączy NAS Jedność, Wolność, Muzyka i Taniec!”
Jakub Kurek