Lekcja historii i patriotyzmu
W dzień 11 listopada myślenicki Rynek zapełnił się mieszkańcami, którzy w tym roku licznie przybyli obchodzić Święto Niepodległości. Te radosne uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Marii Panny mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium ks. Zdzisława Balona. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje władz samorządowych i organizacji społeczno – politycznych przemaszerowały na Rynek, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce w hołdzie Polakom, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Przy pomniku z mieszkańcami spotkał się marszałek Józef Piłsudski.
W czasie mszy homilię wygłosił ks. Zdzisław Balon, który pokazał nam przeszłość naszego narodu oczami wielkich Polaków: świętego Jana Pawła II, błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego i błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Mówił on m.in. o niepokoju, jaki odczuwa dziś, kiedy widzi próby „okrawania” naszej historii, polskiej literatury, czy eliminowania religii ze szkół. Ksiądz Zdzisław powiedział także: „Wszak ku niebu idziemy przez ziemię, żyjąc w Ojczyźnie, żyjąc w Polsce. Kochamy ją i jako ludzie wierzący czujemy się za Nią odpowiedzialni. Czując tą odpowiedzialność, za Jej przyszłość, za to jaka Ona jest, jaka Ona będzie, musimy spojrzeć w przeszłość. Bo z tej przeszłości wiele można się nauczyć. Bo tę przeszłość tworzyły całe pokolenia naszych ojców. Marszałek Józef Piłsudski, jeden z ojców naszej niepodległości, mówił: Naród, który traci pamięć przestaje być narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zamieszkujących dane terytorium. My nie chcemy być jedynie zbiorowiskiem ludzi zamieszkujących dane terytorium. Jesteśmy narodem, dumnym narodem Polaków. Jak mówił także Piłsudski – Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – szanujmy przeszłość i domagajmy się, aby była ona szanowana w przestrzeni publicznej, byśmy mieli prawo do przyszłości.”
Uczestników uroczystości na Rynku powitał burmistrz Jarosław Szlachetka, który apelował abyśmy w czasie tegorocznych obchodów Święta Niepodległości zastanowili się - czym jest dla nas Polska i jak rozumiemy naszą niepodległość. Mówił: – Większość z nas żyje w wolnej Polsce i posługuje się polską mową z racji tego, że urodziliśmy się w kraju nad Wisłą. To inni: rodzice, nauczyciele zadecydowali, że posługujemy się polską mową. Jednak to od nas samych zależy, co zrobimy ze swoją narodowością. Czy będziemy ją pielęgnować, czy może ją zaniedbamy zatracają się w wielokulturowości świata? Z niepodległością jest inaczej niż z polskością. Niepodległość nie została nam dana, to nasi ojcowie ją wybrali. To my sami ją wybieramy każdego dnia, płacąc w Polsce podatki, rozwijając polską kulturę, szanując polską symbolikę narodową, aktywnie uczestnicząc w społeczeństwie obywatelskim, w tym w wyborach. Przez to przyczyniając się do rozwoju całego kraju jak i naszej małej Ojczyzny.”
Marszałek Józef Piłsudski, w rolę którego wcielił się Andrzej Franczyk, kiedy odebrał z rąk burmistrz klucze do naszego miasta powiedział nam m.in., że jesteśmy częścią wolnej, niepodległej Polski. - Jestem pewny, że tak jak ja wytrzymacie wszystkie próby i pozostaniecie wierni Ojczyźnie. Wszystko to jest możliwe, kiedy pielęgnujemy w sercu cnotę otwartości do współpracy. Obiecuję wam, że jeśli tę cnotę zachowacie i nie będziecie przedkładać interesu własnego nad dobrem wspólnym, to już nigdy żaden obcy naród nie sięgnie po to co polskie. Zwracam się do was mieszkańcy Myślenic, abyście nigdy nie zatracili tego ducha współpracy i poczucia odpowiedzialności za swój dom, wieś czy miasto, w końcu za naszą wspólną Polskę.”
Po złożeniu wieńców pod Pomnikiem Niepodległości patriotyczny korowód, prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną Miasta i Gminy Myślenice przemaszerował do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, gdzie odbyła się wieczornica patriotyczna. Najpierw zaprezentowano program słowno-muzyczny pt. „Myślenice dla Niepodległej”, a na zakończenie odbyła się biesiada z kapelą Ciupaga pt. „W rytmie wolności”.