Muzyka w służbie potrzebującym
Znakomity popis wokalno – instrumentalny krakowskiego barda Pawła Orkisza, poprzedzony występem utalentowanych uczennic technikum, to główne atrakcje uroczystego koncertu, jaki miał miejsce w holu Prywatnej Szkoły Osińskich w Myślenicach. Środowe występy oglądało i słuchało kilkudziesięciu znamienitych gości, zaproszonych przez właściciela szkoły, Andrzeja Osińskiego.
Celem zorganizowanego w pierwszy lutowy wieczór koncertu było zebranie jak największych funduszy, które miałyby wspomóc funkcjonowanie Domu Dziecka nr 1 w Krakowie. Wśród przybyłych do szkoły znalazło się wielu przedsiębiorców i przedstawicieli Myślenickiej Izby Gospodarczej. Obecne były również osoby związane z kulturą i nauką miasta oraz regionu, a także przyjaciele Szkoły Andrzeja i Teresy Osińskich. Nie mogło naturalnie zabraknąć także wychowanków wspomnianego Domu Dziecka, jak również dyrektor krakowskiej placówki, Anny Czarnik.
Część artystyczną wieczoru zainaugurowały uczennice klas gastronomicznych, przygotowane przez polonistkę, Dorotę Bochnię. Wykonały one kilka świątecznych piosenek oraz wierszowanych utworów poświęconych przede wszystkim aniołom. Warto przy tym zaznaczyć, że przez większość występu śpiewały one a capella, co wymagało dodatkowych umiejętności. Zespół wystąpił w składzie: Anna Gatlik, Sylwia Gatlik, Katarzyna Gubała, Partycja Kaim, Dominika Kiebuła, Patrycja Leśniak, Katarzyna Rak i Karolina Sularczyk.
Po dziewczętach na scenie zaprezentował się również Mateusz Szczurek. Uczeń ten wykonał wzruszającą balladę Andrzeja Koczewskiego „Jesienne wino”.
Występ gwiazdy wieczoru, Pawła Orkisza, poprzedzony został przerwą na smaczny posiłek, przygotowany przez uczniów szkoły, pod kierunkiem nauczycielki przedmiotów zawodowych, Katarzyny Wróbel. Tuż przed bardem na scenie pojawiła się jeszcze dyrektor krakowskiego Domu Dziecka, która przybliżyła obecnym podstawowe informacje na temat zarządzanej przez siebie placówki. Kierowany przez nią Dom nie jest typową tego rodzaju jednostką, bowiem jego 42 wychowanków podzielonych zostało na cztery grupy mieszkaniowe, w tym jedną samodzielną. – Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi podopieczni uczą się życia, takiego z jakim mamy do czynienia w normalnych rodzinach, a nie zwykłych placówkach opiekuńczo-wychowawczych – podkreśliła dyrektor Anna Czarnik. Zwróciła się również z prośbą do wszystkich obecnych o możliwie duże wsparcie finansowe dla jej podopiecznych. Jej słowa przyniosły spodziewany skutek, ponieważ w trakcie przeprowadzonej zbiórki udało się zgromadzić niemal 3500 złotych. Kwota ta zostanie przeznaczona na zorganizowanie zimowiska, a możliwe, że również wypoczynku letniego dla wychowanków.
Będący clou programu, występ Pawła Orkisza, wraz z zespołem (Jarosław Miszczyk – instrumenty klawiszowe, Michał Rabka – gitara basowa) rozpoczął się od „Piosenki o zagapieniu” (sł. i muz. Paweł Orkisz), powstałej co ciekawe, na prośbę prof. Jerzego Hausnera, dla absolwentów kierunku Gospodarka i Administracja Publiczna, krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Urodzony w Andrychowie artysta wykonał ponadto kilka innych utworów własnego autorstwa, a także sporo piosenek i pieśni, skomponowanych przez największych twórców ballad na świecie, takich jak Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki, Bob Dylan czy Leonard Cohen. W pierwszej części koncertu szczególnie przypadła do gustu słuchającym polska wersja hitu ostatniego z wymienionych, „Dance me to the end of love” („Tańcz mnie po miłości kres”). Wiele utworów, przede wszystkim dwóch rosyjskich bardów, obecni na koncercie goście ochoczo śpiewali wraz z artystami, a zabawa przy tak pięknej i urokliwej muzyce trwała do późnego wieczora.