Myślenickie rozmowy o polityce... z Jerzym Hausnerem
Myślenickie rozmowy o polityce, to cykl spotkań będący okazją dla mieszkańców do wspólnych debat ze znanymi ludźmi. Podczas ostatniego spotkania gościem rozmów był profesor Jerzy Hausner, który wygłosił wykład na temat polityki społecznej i gospodarki rynkowej
W ramach cyklu spotkań „Myślenickie rozmowy o polityce” w sali Ochotniczej Straży Pożarnej – Śródmieście, w Myślenicach 17 września na zaproszenie przewodniczącego Platfromy Obywatelskiem Powiatu Myślenickiego Stanisława Bisztygi i posłanki PO Joanny Bobowskiej z mieszkańcami Myślenic spotkał się prof. Jerzy Hausner. Motywem przewodnim wykładu wygłoszonego przez profesora była polityka społeczna w zestawieniu z gospodarką rynkową. Wykład w głównej mierze dotyczył przedstawienia zjawiska ekonomii społecznej, której zadaniem jest realizacja celu społecznego w oparciu o zasoby intelektualne.
- Jej głównym dążeniem nie jest wypracowanie zysku, a jeżeli do tego dojdzie, to ma on finansować bezpośredni cel społeczny. Ekonomia społeczna jest ważna, ponieważ ma szansę sięgnięcia po niewykorzystywane do tej pory zasoby ludzkie, po które nie mogło lub nie sięgało państwo. Najlepszym przykładem na taką działalność są hospicja, gdzie pojawiają się osoby pełniące pewną rolę z powodu misji i potrzeby spełnienia się, a nie z powodów finansowych – pojęcie ekonomii społecznej wyjaśniał profesor Jerzy Hausner.
Jako modelowy przykład funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej podał prowincję Kanady Quebec, gdzie na tej zasadzie działają m.in. schroniska dla bezdomnych, dzienne ośrodki opieki nad dziećmi, kuchnie wspólnotowe, eko-muzea, ośrodki opieki okołoporodowej, spółdzielnie pracownicze, catering, czy instytucje kulturalne.
- W Polsce zarówno w reakcji na znane problemy społeczne i rodzące się nowe potrzeby, powinno się wykorzystywać ten model. Myśląc o osobach starszych nie można skupiać się tylko na usługach opiekuńczych, ale także na ich potrzebie sensu życia, aktywności, uczestnictwa i więzi. W reakcji na nie trzeba uruchamiać podmioty, które mają szansę w sposób właściwy, tani i skuteczny osiągać te cele, przy czym - prowadzone na zasadach działalności gospodarczej, do działania włączają różnego rodzaju zasoby – tłumaczył Jerzy Hausner.
Podczas dyskusji uczestnicy spotkania podjęli również temat kryzysu gospodarczego, z którym jako członkom Unii Europejskiej według profesora już w najbliższym czasie przyjdzie się zmierzyć. Profesora pytano m.in. o sytuację na rynku pracy, aktywizację bezrobotnych, wykorzystanie środków unijnych przez samorządy, czy rozwój polskich firm i miast.