„Nie ma lipy”

Miasto 20 września 2022 Wydanie 35/2022
„Nie ma lipy”

„Nie ma lipy” – to hasło Inauguracji Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej 2022/2023 zorganizowanej w dniach 16-18 września w Myślenicach.

Druhny i druhowie zainaugurowali kolejny rok harcerski. Wcześniej uczestnicy zostali podzieleni na sześć grup wiekowych (Zuchy, Harcerze, Harcerze Starsi, Wędrownicy, Nieprzetarty Szlak oraz Seniorzy). W takich składach zostali zakwaterowani w myślenickich szkołach podstawowych, w hotelu w Dobczycach oraz w miasteczku harcerskim na plaży trawiastej Zarabia. Po zakwaterowaniu harcerze udali się na zajęcia poszczególnych pionów. Najmłodsi brali udział w teatrzyku, starsi zaczęli od wieczoru bajd, zajęć z recyklingu, a skończyli ogniskiem. Po ciężkim, pierwszym dniu wszyscy, po kolacji udali się na zasłużony wypoczynek. Sobota również zaczęła się intensywnie i różnorodnie w zależności od grup. Harcerze, którzy stacjonowali w mieście zaczęli weekend od gry terenowej, próbowali swoich sił na Zarabiu i Chełmie, biegali po Myślenicach, a najmłodsi grasowali w Dobczycach.

- Najbardziej w grze terenowej podobało mi się malowanie muralu - mówi druhenka Ania, członkini myślenickiej Watahy.

Grupa Nieprzetarty Szlak odbyła zajęcia w sali edukacyjnej „Ale klocki” oraz zajęcia z modelarstwa, a na koniec dnia udała się na zwiedzanie Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Grupa seniorska całą sobotę spędziła w Dobczycach. Plan dnia zawierał rejs statkiem, zwiedzanie i obiad na Zamku oraz zajęcia warsztatowe. Wszystkie grupy zakwaterowane w szkołach wieczorem spotkały się na Rynku w Myślenicach najpierw na podsumowaniu gry terenowej, a później na koncercie. Warto dodać, że wszystkie zajęcia opierały się na kluczowych miejscach naszego miasta. Harcerze z Jordanowa oraz Andrychowa mieli okazję wziąć udział w warsztatach tradycyjnego wypieku chleba, które przygotowała Fundacja Owocna. Harcerze z Hufca z Bochni wzięli udział w warsztatach dziennikarskich. Ostatni dzień Inauguracji to wspólna msza święta w Kościele pw. Narodzenia NMP, podczas której Słowo Boże wygłosił Kapelan ZHP Chorągwi Krakowskiej Filip Pajestka, który przypomniał zgromadzonym, że harcerstwo to nie tylko zabawa, ale także służba i modlitwa.

Po mszy świętej wszyscy zaproszeni goście wraz z Harcerzami przeszli ulicą Piotra Skargi na myślenicki Rynek, gdzie druh przewodnik Antoni Kucharski otworzył Inaugurację. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego, przystąpiono do raportów poszczególnych Hufców. Komendant hm. Mariusz Siudek przywitał przybyłych gości: Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, Jarosława Szlachetkę burmistrza Myślenic, Edytę Podmokły zastępcę burmistrza Dobczyc oraz starostę powiatu myślenickiego Józefa Tomala. Każdy z oficjeli zabrał głos i wyraził swoją aprobatę oraz zadowolenie z możliwości zorganizowania Inauguracji właśnie w Myślenicach.

Poszczególne patrole otrzymały nagrody za zajęcie odpowiednich miejsc w grze terenowej. Pierwsze miejsce w Zuchach zajął patrol „Wikingowie” z Hufca Podkarpackiego. Dwa patrole z Andrychowa „Wanta” oraz „Baksztag” zajęły pierwsze miejsca w kategoriach harcerzy i harcerzy starszych. Hufiec Brzesko i „Płomienie” to pierwsze miejsce w Wędrowcach.

Komendantka Hufca Myślenice Karolina Szlachetka - w szczególny sposób podziękowała Gminie i Miastu Myślenice, partnerowi w organizacji wydarzenia, przekazując na ręce burmistrza Misia Harcerza, który od dziś będzie zdobił urząd.

Hufcowi Myślenice gratulujemy świetnej organizacji, ciekawych, pouczających zajęć i warsztatów. Wszystkim Harcerzom życzymy satysfakcji z podejmowanych działań, otwartości na drugiego człowieka. Aby nigdy w Was nie wygasła iskra przygody!

Karolina Korneszczuk-Podoba