Nie taka wymiana pieca straszna

Nie taka wymiana pieca straszna

Konsekwencja, solidność, zaufanie klientów i stałe podnoszenie kwalifikacji, to recepta na sukces. Rozumie to dobrze Grzegorz Dziektarz, którego firma Gregmont, działa na rynku od 2013 roku.

W chwili obecnej instalacja grzewcza i piec to temat naprawdę gorący, dlatego też zapytaliśmy właściciela firmy Gregmont o kwestie wymiany i modernizacji instalacji, aby rozwiać pewne mity, a co za tym idzie zachęcić do działań, które mają na celu poprawę jakości naszego powietrza.

Czy Pana firma notuje duże zainteresowanie wymianą urządzeń?

Tak, w ostatnim czasie widzimy duży wzrost zainteresowania wymianą kotłów pozaklasowych, czyli kopciuchów. Najczęściej jest to wymiana starego pieca na kocioł gazowy lub pompę ciepła. Czasami konieczna jest również wymiana całej instalacji. Zakres prac zawsze oceniamy po obejrzeniu budynku. Zachęcamy naszych klientów do korzystania z różnych form dofinansowania. Wielu z nich korzysta z Myślenickiego Programu Wymiany Pieców oraz z dotacji Czyste Powietrze. Jeżeli jest taka potrzeba pomagamy w uzupełnieniu wniosków bądź przekazujemy klientom kontakt do Ekodoradcy, który pomoże w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.

Czy zawsze wymiana pieca musi wiązać się z wymianą całej instalacji grzewczej w budynku?

Nie zawsze jest to konieczne. Klienci pytają często, czy duże średnice rur w starych instalacjach nie są przeszkodą do pracy z kotłem gazowym. Otóż nie są. Urządzeniom tym nie przeszkadza duży zład wody w instalacji. Podczas wizyty u klienta oceniamy stan techniczny rurociągów i na tej podstawie przedstawiamy możliwe rozwiązania. Czasami jest to tylko umożliwienie regulacji temperatury przy samym grzejniku lub wymiana grzejników. Kotły kondensacyjne uzyskują najwyższą sprawność przy parametrach wody grzewczej do 55 stopni C. Jeżeli istniejące grzejniki są mało wydajne, kocioł będzie musiał pracować z wyższą temperaturą, co przełoży się na wyższe rachunki. W takim wypadku rekomendujemy wymianę grzejników, ale ostateczna decyzja zawsze należy do klienta. Podobnie sytuacja wygląda przy wymianie starego pieca na pompę ciepła. Im niższe osiągniemy temperatury zasilania, tym pompa ciepła będzie pracowała bardziej oszczędnie.

A jak przedstawia się sytuacja w nowym budownictwie?

W ostatnim czasie w skali kraju generujemy spory wzrost zainteresowania instalacjami pomp ciepła. Zgodnie z analizami Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła największe wzrosty widać w pompach powietrza/woda, których sprzedaż w ubiegłym roku wzrosła o 108% w stosunku do roku poprzedniego. Trend wzrostowy utrzymuje się już od kilku lat. Uważam, że jest to znakomite źródło ciepła dla domu, stąd również często zachęcam klientów do rozważenia montażu pompy ciepła w swoim domu.

Jakie są koszty montażu pompy ciepła?

Istnieje przekonanie, które również często słyszymy od potencjalnych inwestorów, że pompa ciepła jest droga. Jest kilka istotnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas budowy domu. Obowiązująca uchwała antysmogowa nie pozostawia nam w takiej sytuacji zbyt wiele rozwiązań do wyboru.

Inwestując w nowym domu w pompę ciepła i rekuperację, możemy uniknąć wielu kosztów, które inwestor nie zawsze bierze pod uwagę wybierając metodę ogrzewania i wentylacji domu. Są to m.in. koszty związane z przyłączem gazowym, koszty montażu licznika gazowego, z którym wiążą się również opłaty stałe. Przy zastosowaniu pompy ciepła i rekuperacji, w domu nie musimy wykonywać żadnych kominów. Nie ma potrzeby również inwestować w uchylne okna, mikrowentylację okienną. Inwestycja w rozwiązania ekologiczne w nowym budownictwie nie jest bardzo kosztowna, jeżeli odpowiednio na to spojrzymy. Zyskujemy natomiast wygodne i tanie w eksploatacji źródło ciepła. Dodatkową zaletą pompy ciepła, jest możliwość jej wykorzystania do chłodzenia domu. Takiej możliwości nie daje żaden inny system grzewczy.

Kiedy inwestor powinien zgłosić się do firmy hydraulicznej?

Najlepiej przed rozpoczęciem budowy. Zawsze staramy się dopasować ofertę indywidualnie do potrzeb klienta. Nie wiąże się to dla niego z dodatkowymi kosztami, a pozwala zaoszczędzić sporo niepotrzebnych wydatków.

A jak to wygląda w przypadku modernizacji instalacji grzewczej? Czy w takim budownictwie również można zamontować pompę ciepła?

Urządzenia, które obecnie dostępne są na rynku są dostosowane do współpracy z instalacjami grzejnikowymi. Dobrze dobrane urządzenie może zatem z powodzeniem ogrzewać dom oraz zapewnić ciepłą wodę użytkową.

Wspomniał Pan wcześniej o rekuperacji. Czym właściwie jest rekuperacja?

Rekuperacja to najprościej mówiąc efektywna wentylacja domu. Dostarczamy powietrze świeże z zewnątrz i usuwamy powietrze zużyte. Wymianę powietrza realizuje system kanałów powietrznych, którego sercem jest rekuperator. To w nim, dzięki wbudowanemu wymiennikowi, odzyskujemy ciepło z powietrza wywiewanego. Rekuperacja zapewnia stałą i efektywną wymianę powietrza przez cały rok. Jednocześnie ogranicza straty ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna wyrzuca powietrze zużyte przez komin, a świeże dostarcza przez nieszczelności. Zimą zatem wpuszczamy do domu bezpośrednio powietrze zimne, które następnie musimy ogrzać poprzez instalację grzewczą. A ogrzane już powietrze wyrzucamy na zewnątrz. Rekuperacja pozwala nam w dużym stopniu odzyskać ciepło, które przy wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie ulatnia się przez komin. Latem natomiast zapewnia efektywną wentylację podczas, gdy wentylacja grawitacyjna pracuje wtedy słabo bądź nie działa w ogóle.

Czy rekuperację można wykonać również w domu już istniejącym?

Jak najbardziej, wymaga to jedynie odpowiedniego zaplanowania prowadzenia kanałów wentylacyjnych. Ale jest to rozwiązanie, które można zastosować w każdym budynku. Zarówno nowym, jak i już istniejącym.

W jakie wg Pana instalacje warto zainwestować w domach, o których wspomnieliśmy?

W przypadku domów modernizowanych na pewno warto rozważyć docieplenie domu oraz doszczelnienie okien. W drugiej kolejności natomiast montaż ogrzewania płaszczyznowego (np. ściennego) bądź wymianę grzejników na odpowiednio zwymiarowane grzejniki płytowe. Przyniesie to na pewno wymierne korzyści w sezonie grzewczym. Mówiąc wprost będziemy płacić niższe rachunki za ogrzewanie.

W nowym budownictwie natomiast warto zainwestować w wyżej wspomniane ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe, ścienne lub sufitowe. Bardzo dobrze sprawdza się ono we współpracy z pompami ciepła oraz nowoczesnymi kotłami gazowymi kondensacyjnymi. Innym zagadnieniem jest również montaż instalacji fotowoltaicznej, odpowiednio dopasowanej do potrzeb danego domu. Można również wykonać zbiornik z deszczówką lub instalację tzw. wody szarej. Branża instalacyjna stale się rozwija i przynosi nowe rozwiązania na rynku. Na bieżąco śledzimy trendy i nowinki techniczne. W miarę możliwości wdrażamy je również w realizowanych przez nas inwestycjach.

To jeszcze na koniec chciałem Pana zapytać o to, jak sytuacja covidowa w kraju wpłynęła na Pana firmę?

Najmocniej odczuliśmy kolejne lockdowny i wiążące się z nimi ograniczenia. Firma hydrauliczna zawsze wykonuje prace u klienta. Trudna sytuacja pandemiczna, w jakiej wciąż jesteśmy, wiąże się z koniecznością ograniczenia bezpośredniego kontaktu z klientami do minimum. Mieliśmy również mniej zamówień i przestoje w pracy. Na chwilę obecna widzę, że sytuacja zaczyna się powoli stabilizować. Klienci chcą dokonywać wymian, ponieważ trzymają ich terminy, ale również nie chcą już palić w piecu, który wymaga stałego nadzoru i obsługi. Innym problemem dla nas, jak i dla naszych klientów są ciągłe wzrosty cen, które w ostatnim czasie mocno wszyscy odczuwamy. Niemniej jednak chyba wszyscy mamy nadzieję, że najgorsze już minęło i jesteśmy na dobrej drodze do polepszenia sytuacji.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.