Oko w oko. Fotografie z Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Oko w oko. 
Fotografie z Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Kościółek św. Jakuba i otaczający go cmentarz na Stradomiu w Myślenicach prawdopodobnie lata 20. XX w., klisza szklana, 9 x 12 cm, nr inw. V/729/S/ MEK. Fot. Autor nieznany.

Kościółek pw. św. Jakuba mieszczący się przy ul. Niepodległości, w najstarszej części Myślenic – Stradomiu, należący do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowany w stylu gotyckim pod sam koniec XV w., prawdopodobnie na miejscu pierwszego drewnianego kościoła parafialnego. W 1655 r. kościół został zniszczony przez Szwedów i dopiero po kilkunastu latach odbudowany.

W latach 1800–1810 w kościele mieścił się austriacki magazyn wojskowy. Niszczejący i przeznaczony na rozbiórkę budynek w 1815 r. odkupił na licytacji mieszczanin Jan Traczowski i po przeprowadzeniu gruntownego remontu, podarował go miastu. Kościółek otrzymał wtedy obecne wezwanie św. Jakuba Apostoła.

Na zdjęciu z lat 20. XX w. widzimy budowlę wzniesioną z kamienia łamanego, jednonawową, z węższym od nawy, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Dach dwuspadowy pokryty jest dachówką i posiada system rynnowy. Na środku dachu znajduje się barokowa w formie sygnaturka z iglicą. Otynkowane ściany zewnętrzne i naroża wzmocnione są charakterystycznym dla budowli gotyckich systemem przypór, pomiędzy którymi znajdują się półkoliście zamknięte otwory okienne. Pod koniec XIX w. dobudowano m.in. widoczną po lewej neogotycką kruchtę wejściową wg projektu Sławomira Odrzywolskiego, dobudowano również mur wokół założonego na pocz. XIX w. cmentarza.

Na przykościelnym cmentarzu znajdują się groby wojskowe oraz mogiły zasłużonych obywateli miasta w tym Jana Szczęsnego Płatkowskiego – być może autora niniejszej fotografii. Więcej o tej postaci w następnej odsłonie naszego cyklu. (opracowanie: MEK) https://zbiory.etnomuzeum.eu/pl/katalog-zbiorow/1597

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zbiera uzupełniania, komentarze i wspomnienia związane z prezentowaną fotografią. Prosimy o kontakt na adres: bujnowska@etnomuzeum.eu

Wszystkie zdjęcia wraz z opisami prezentowane w ramach cyklu Oko w oko pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie i stanowią fragment zdigitalizowanej kolekcji najstarszych negatywów szklanych i odbitek na papierze. Całą kolekcję, liczącą 2411 obiektów, w wysokiej jakości cyfrowej, znajdziecie Państwo pod adresem: www.zbiory.etnomuzeum.eu.

Anna Bujnowska