Oko w oko Fotografie z Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Oko w oko 
Fotografie z Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Niedziela Palmowa na Rynku w Myślenicach. Prawdopodobnie lata 20. XX w., klisza szklana, 9 x 12 cm, nr inw. V/728/S MEK Fot. Autor nieznany.

Fotograf ustawił się z aparatem na myślenickim Rynku, na wprost wczesnobarokowej, kopułowej kaplicy Matki Bożej Myślenickiej, przylegającej od południa do kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP. Do kaplicy prowadzi uliczka Ks. Piotra Skargi, szczelnie wypełniona ludźmi, głównie kobietami i dziećmi, trzymającymi wysokie palmy wielkanocne. Na samym rynku zgromadzili się mężczyźni i chłopcy, a ich odświętne ubrania wskazują na różnorodny status społeczny i ekonomiczny.

Na powiększeniu zdjęcia (dostępnym na stronie MEK) dostrzeżemy mieszczan ubranych w eleganckie płaszcze, palta z futrzanymi lub aksamitnymi kołnierzami albo w krótsze, służące również na co dzień, kurtki. Dwaj panowie noszą spodnie bryczesy wpuszczone w jeździeckie oficerki, ktoś przyszedł w kożuchu i czapce baranicy. Połyskują białe kołnierzyki, obowiązują krawaty i filcowe kapelusze różnego typu, chłopcy noszą też kaszkiety.

Stoją swobodnie, wielu tyłem do widza, rozmawiają w podgrupach. Większość nie zdaje sobie sprawy z obecności fotografa, ale kilka osób spogląda w obiektyw. Niektórzy trzymają palmy, jak chłopak po prawej stronie zdjęcia. Po stronie lewej brodaty Żyd w chałacie rozmawia z kobietą otuloną ciepłą chustą, obok stoi jedyna na zdjęciu dziewczynka. W okresie międzywojennym, Żydzi stanowili niemal jedną trzecią ludności miasta. Zamieszkiwali głównie przy Rynku, mieli tu swoje stragany i sklepy. Jednym z takich lokali, był należący do Ozjasza Blumenstocka sklep z „gotowymi ubraniami”, którego szyld widać na nieistniejącym już budynku po lewej. Z kolei na kamienicy po stronie prawej mieści się szyld „Sklepu kolonialnego Józefa Święcha”, w którego asortymencie, jak głoszą reklamy na okiennicach, są m.in. świece, benzyna, książki. Dom ten spłonął wraz z częścią zabudowy rynkowej podczas pożaru 21 lipca 1926 roku, co pozwala datować zdjęcie na lata przed tą datą. Na pierwszym planie widać dawną płytę Rynku wyłożoną jeszcze brukiem, czyli tzw. kocimi łbami, z odpływami na zbierającą się wodę.

https://zbiory.etnomuzeum.eu/pl/katalog-zbiorow/1596

oprac. Anna Bujnowska

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zbiera uzupełniania, komentarze i wspomnienia związane z prezentowaną fotografią. Prosimy o kontakt na adres: bujnowska@etnomuzeum.eu

Wszystkie zdjęcia wraz z opisami prezentowane w ramach cyklu Oko w oko pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie i stanowią fragment zdigitalizowanej kolekcji najstarszych negatywów szklanych i odbitek na papierze. Całą kolekcję, liczącą 2411 obiektów, w wysokiej jakości cyfrowej, znajdziecie Państwo pod adresem: www.zbiory.etnomuzeum.eu.