OSP Myślenice Śródmieście działa już 150 lat!
Najstarsza nie tylko w mieście i gminie Myślenice, ale i w całym powiecie myślenickim i jedna z najstarszych w Małopolsce jednostka OSP powstała prawie pół wieku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, bo w 1873 roku. Tak jak jej założyciele, wśród których był m.in. Andrzej Marek, burmistrz Myślenic, tak i obecni członkowie są bardzo oddani idei straży ochotniczej i zaangażowani w jej działalność, a sama jednostka może się poszczycić największą liczbą wyjazdów i nowoczesnym sprzętem.
Dość powiedzieć, że w strażnicy OSP Myślenice Śródmieście garażuje jeden z dwóch w powiecie lekki samochód ratowniczo-gaśniczy wyposażony w nowoczesny system gaśniczo-tnący który ma bardzo wiele zastosowań, od gaszenia pożarów wewnętrznych, przez cięcie m.in. żelbetu i stali pancernej, po gaszenie pożarów instalacji fotowoltaicznych i samochodów elektrycznych. Warty ponad 630 tys. zł do jednostki trafił jesienią ubiegłego roku, a podczas sobotniej uroczystości został, w obecności „rodziców chrzestnych”, poświęcony. Apel odbył się na Rynku, a poprzedziła go msza św. odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP.
Niewiele starszy od niego jest drugi będący na wyposażeniu straży samochód tj. średni wóz ratowniczo-gaśniczy kupiony za ponad 830 tys. zł. Ten został zakupiony w 2020 roku, a to znaczy, że od poprzedniego jubileuszu 140-lecia tabor jednostki został wymieniony w 100 proc.
W ostatniej dekadzie mieliśmy do czynienia z pandemią, która nałożyła na strażaków nowe, dodatkowe zadania, takie jak np. dystrybucja maseczek i środków do dezynfekcji, pomoc seniorom i osobom samotnym. Miały miejsce także groźne zjawiska, jak np. powódź błyskawiczna z 2021 roku, podczas której strażacy jak zawsze szli z pomocą mieszkańcom.
Tylko w 2023 roku ochotnicy ze Śródmieścia wyjeżdżali do zdarzeń 70 razy, a dokładnie do 18 pożarów i 50 miejscowych zagrożeń, a dwa alarmy były fałszywe. Ten wynik stawia ich na czele zestawiania jednostek z terenu miasta i gminy Myślenice należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP Myślenice Śródmieście jest w KSRG od 2005 roku.
O tym wszystkim, o wcześniejszych wydarzenia ze 150-letniej historii jednostki oraz o jej najbardziej zasłużonych członkach, a wśród nich m.in. śp. Andrzeju Burzawie przypomniał zebranym podczas uroczystości honorowy prezes jednostki Franciszek Szilder.
Słuchali go m.in. przybyli na to święto do Myślenic posłowie: Edward Siarka, który jest także prezesem zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie i Władysław Kurowski; wicemarszałek województwa małopolskiego, a zarazem wiceprezes zarządu wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Łukasz Smółka, radny województwa małopolskiego i podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka, starosta myślenicki Józef Tomal, wicestarosta Rafała Kudas, burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, zastępca burmistrza Mateusz Suder, przewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach Mirosław Fita, komendant wojewódzki PSP w Krakowie bryg. Przemysław Przęczek, małopolski kapelan strażaków bryg. w stanie spoczynku ks. Władysław Kulig, komendant powiatowy PSP w Myślenicach st. bryg. Sławomir Kaganek, nadkom. Tomasz Żądło z KPP w Myślenicach, ks. dziekan Zdzisław Balon, prezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP w Myślenicach druh Jan Podmokły, prezes zarządu oddziału miejsko-gminnego ZOSP RP w Myślenicach druh Waldemar Pachoń oraz komendant tegoż zarządu druh Roman Ajchler. Licznie dopisały też poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy i powiatu.
Jubileusz - jak to jubileusz - był nie tylko okazją do podsumowań, ale również podziękowań dla wszystkich tych, którzy pomogli jednostce np. w zakupie nowego sprzętu do działań ratowniczych i dla samych strażaków za ich oddaną służbę, a te ostatnie jak to w straży bywa przyjmują formę medali i odznaczeń. I tak odznaczenia odebrali:
Złoty Znak Związku OSP RP: druh Tadeusz Makselan.
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: druh Tadeusz Ćwierz.
Złoty Krzyż Zasługi Order Świętego Floriana: bryg. w stanie spoczynku Roman Ajchler.
Srebrny Krzyż Zasługi Order Świętego Floriana: druh Franciszek Szilder, druh Wojciech Olesek.
Oznaka „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Myślenickiej”: druh Krzysztof Polewka.
Oznaka „Strażak Wzorowy”: druh Jakub Gaździk, druh Michał Jędrzejak.
Brązowa Odznaka Honorowego Dawcy Krwi: druh Mateusz Zduleczny, druh Radosław Skałka.
Brązowa Odznaka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: druhna Aleksandra Szczecińska, druh Bartłomiej Miarczyński.
Odznaka za wysługę lat: druhna Anna Szilder (50 lat), druh Franciszek Szilder (40 lat), druh Krzysztof Polewka (35 lat), druh Andrzej Kamyczura (30 lat).
Za zaangażowanie i dotychczasową działalność w jednostce druhowie wyróżnili druha Stanisława Brylińskiego wręczając mu upominek – pamiątkowy strażacki toporek.
Ostatnim punktem obchodów jubileuszowych był piknik na myślenickich plantach, notabene powstałych za kadencji burmistrza Andrzeja Marka.
Jarosław Szlachetka: Ratowanie życia, zdrowia i mienia, niesienie pomocy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują, to są rzeczy które wpisują się w strażacką służbę i za to chciałem Wam bardzo serdecznie podziękować. Życzę, aby ofiarna i trudna służba była zawsze dla Was źródłem satysfakcji, bo my jako samorządowcy, jako mieszkańcy jesteśmy z Was dumni. I prosimy o to, aby Wasza strażacka służba zawsze wpisywała w strażackie zawołanie „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
Przemysław Przęczek: Nie tak dawno obchodziliśmy jubileusz 30-lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej, w przyszłym roku wspólnie będziemy świętować jubileusz 30-lecia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Czyże są te jubileusze w stosunku do Waszego? My, strażacy PSP, strażacy młodego pokolenia uświadamiamy sobie, gdzie to wszystko się zaczęło. Stojąc tu przed Wami czuję dumę w osiągnięć kolejnych pokoleń strażaków. Patrząc na Was, a w szczególności na tę młodzież wspaniałą jestem spokojny o kolejne 150 lat małopolskiego pożarnictwa.
Edward Siarka: Chcę podziękować wszystkim kolejnym pokoleniom strażaków, którzy wiernie służyli lokalnej społeczności i służyli Polsce. Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy poświęcili swoje życie, swój czas, swoje umiejętności, swoje zaangażowanie, aby wychować kolejne pokolenie młodych strażaków, tak jak dzisiaj tutaj mamy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą (...) Dziękuję Wam wszystkim, którzy jesteście zaangażowani w ten wyjątkowy ruch (…) Dziękuję wszystkim, którzy Was wspierają.