Piękne krajobrazy i trudna historia

Piękne krajobrazy i trudna historia

W środę 15 marca, już po raz drugi, Miejska Biblioteka Publiczna gościła autorów projektu „Polska za progiem” Andrzeja Boryczkę i Marka Stoszka. Tym razem tematem spotkania były „Wsie których nie ma” czyli tereny objęte Akcją Wisła.

Nowica, Nieznajowa, Długie, Czarne, to wsie, które do roku 1947, zamieszkane były przez Łemków, których już dzisiaj nie ma. Pozostały wspomnienia, samotne kapliczki, cmentarze, fundamenty domów. Wszystko to w otoczeniu przepięknych krajobrazów Beskidu Niskiego. Właśnie po tych terenach i ich trudnej historii opowiadali Andrzej Boryczko i Marek Stoszek, podróżujący po Polsce, która jak mówią zaczyna się za progiem.

Akcja „Wisła”, operacja „Wisła” akcja pacyfikacyjna o charakterze polityczno-wojskowym przeprowadzona w latach 1947–1950 przez struktury państwowe Polski Ludowej przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów działającym na terytorium państwowym RP, w celu odcięcia walczących oddziałów UPA od naturalnego zaplecza. Polegała ona na masowej deportacji – wysiedleniu całych wsi i osad oraz rozproszeniu ludności cywilnej z terenów Polski południowo-wschodniej , głównie na Ziemie Zachodnie, która objęła Ukraińców, Bojków, Dolinian i Łemków oraz mieszane rodziny polsko-ukraińskie. Akcja przeprowadzona została przez ludowe Wojsko Polskie, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego i inne struktury Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego .

Dzisiejsze tereny Akcji Wisła, to przede wszystkim duża atrakcja dla turystów spragnionych ciszy, spokoju, pięknych widoków i historii. Przez tereny, wsi których nie ma, dziś wiodą trasy turystyczne i rowerowe, wzbogacone ścieżkami edukacyjnymi na temat historii tych terenów. Prelekcja była nie tylko opowieścią o niezwykłym regionie Polski, ale przede wszystkim zachętą do odwiedzenia ciekawych historycznie malowniczych zakątków.

LP