Piją i zasypiają gdzie popadnie
Uwaga na mróz! Może być śmiertelnie groźny. Szczególnie w przypadku, gdy połączymy go z alkoholem. W ostatnich dniach przekonało się o tym kilku mieszkańców naszego regionu, którzy pod jego wpływem zasnęli pod chmurką
Wydawałoby się, że na śmierć z wymrożenia organizmu w głównej mierze narażeni są bezdomni, którzy często dogrzewają się alkoholem. Nic bardziej mylnego, coraz częściej dyżurni policji odbierają zgłoszenia dotyczące zamroczonych alkoholem mieszkańców, którzy zasypiają w rowach lub godzinami włóczą się bez celu po ulicach.
Pijany 14-latek błądził po mieście
Tak było w przypadku 14-latka z Myślenic, którego w Andrzejki z ulic miasta zabrało pogotowie. Nastolatek znajdował się w stanie zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że chłopiec pił wódkę na imprezie andrzejkowej, a później mając w organizmie 2,5 promila błądził wieczorem po mieście. Pomocy udzielono mu w myślenickim szpitalu – jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci badają m.in. to, w jaki sposób wszedł w posiadanie alkoholu. - Sprzedaż tego rodzaju napojów nieletnim jest przestępstwem, a za rozpijanie małoletniego, polegające na dostarczaniu mu alkoholu, ułatwianiu jego spożycia lub nakłanianiu go do spożywania grozi kara grzywny, ograniczenia a nawet pozbawienia wolności – wyjaśnia Szymona Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.
Pijany Ukrainiec znaleziony na schodach
Następnego dnia dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od przechodniów, którzy zauważyli kompletnie pijanego mężczyznę. Ubrany wyłącznie w dres leżał na schodach przed jednym z lokali i nie był w stanie porozumieć się z interweniującymi policjantami. Ze wstępnych ustaleń wynika, że był to 29-letni Ukrainiec, czasowo przebywający w Myślenicach.
A inni w… rowach
O ile w mieście szansa na uratowanie zamroczonych alkoholem wzrasta, to poza nim maleje i to znacznie. O szczęściu może mówić 56-latek z gminy Myślenice, który wpadł do rowu przy Zakopiance w Jaworniku. Informację na ten temat przekazali policjantom przejeżdżający tamtędy kierowcy. – Poszukiwania doprowadziły nas do mężczyzny leżącego w rowie. Był pijany, stwarzał zagrożenie dla kierowców i nie został potrącony przez samochód. Trafił pod opiekę członków rodziny. Odpowie za wykroczenia przed sądem – mówi rzecznik myślenickiej policji.
Nad ranem kolejnego dnia (30 listopada) po godz. 7 policyjny patrol penetrował lokalne drogi w Krzyszkowicach, gdzie według zgłoszenia jednego z kierowców miał leżeć mężczyzna. Tym razem funkcjonariuszom także udało się dotrzeć do poszukiwanej osoby, którą okazał się 54-latek z gminy Myślenice. Mocno nietrzeźwego mężczyznę leżącego na poboczu ktoś przykrył folią termoizolacyjną. Policjanci ocucili go i przekazali rodzinie. Nie miał obrażeń mogących wskazywać na udział np. w wypadku drogowym.
Szymon Sala:
Apelujemy, aby w przypadku zauważenia np. osób leżących na mrozie, w śniegu, powiadomić o tym jak najszybciej – nawet anonimowo – dyżurnego policji. Liczymy także na sygnały dotyczące osób potrzebujących pomocy w związku z niekorzystną aurą, także z przyczyn ekonomicznych. Policjanci przekażą takie informacje do placówek pomocowych – zgodnie z ich kompetencją. Skrupulatnie sprawdzamy miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem, współpracują w tym temacie z komórkami zarządzania kryzysowego lub opieki społecznej.
POLICJANCI RADZĄ
Jak udzielać pomocy w przypadkach odmrożenia i wychłodzenia? Jeżeli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia – rozpocznij powolne ogrzewania poszkodowanego i natychmiast poszukaj pomocy medycznej. Rozpocznij od ogrzewania tułowia tej osoby. Zdejmij jej przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, jeżeli nie posiadasz folii aluminiowej – ogrzewaj go własnym ciałem.
Nawet gdy osoba nie daje oznak życia nie uznawaj jej przed próbą reanimacji za zmarłą. Przy odmrożeniach samych kończyn zanurz je w letniej (nigdy gorącej!) wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne odmrożone części ciała nakładaj letnie okłady.
Nie podawaj osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem alkoholu, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia. Unikaj podawania kawy (ze względu na zawartość kofeiny), nie podawaj żadnych leków, bez dodatkowych wskazań.