PTTK Lubomir na szlakach Jana Pawła II
W niedzielę 23 maja PTTK Lubomir zorganizowało wycieczkę turystyczno-krajoznawczą po szlakach Beskidu Małego. Uczestnicy wycieczki wędrowali po trasach, które w młodości przemierzał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
To właśnie w Beskidzie Małym młody Karol został zarażony pasją turystyki przez swojego nauczyciela Czesława Panczakiewicza, który był działaczem koła PTT Wadowice, inicjatorem budowy schroniska na Leskowcu oraz samodzielnie wyznakował do niego pierwszy szlak turystyczny z Wadowic. Na wycieczki piesze w lecie, a w zimie na narty zabierał również klasę Karola Wojtyły, pokazując młodzieży piękno Beskidu Małego.
Okazją do wycieczki właśnie teraz była 101. rocznica urodzin Papieża Polaka, która przypadała 18 maja br. Uczestnicy wyruszyli szlakiem z Rzyk spod kapliczki, pod którą z autobusu wysiadał również Karol Wojtyła wędrując na Leskowiec i Jaworzynę jako młody chłopak, ksiądz, a nawet już jako biskup. Turyści wspiąć musieli się właśnie na Jaworzynę, która została przemianowana na Groń Jana Pawła II. W 1995 roku na szczycie ponad Schroniskiem PTTK powstała kaplica oraz został ustawiony krzyż poświęcony ludziom gór.
W kaplicy co niedzielę odbywają się msze święte, podobnie było również podczas wycieczki PTTK Lubomir, która zbiegła się z pielgrzymką przewodników turystycznych do kaplicy na Groniu. Po mszy świętej uczestnicy posilili się w schronisku oraz wyruszyli na szczyt Leskowca. Niestety nadchodząca burza spowodowała, że tym razem nie dane było podziwiać dookolnej panoramy z polany szczytowej. Jednak niedogodności pogodowe nie zniechęcały uczestników, z których najmłodsi mieli 7 i 10 lat, a najstarsi seniorzy mogli pochwalić się zaszczytnym wiekiem ośmiu dekad.
Kolejną atrakcją Beskidu Małego, którą poznali uczestnicy była leżąca poza szlakiem Grota Komonieckiego. To o niej wójt Żywca Andrzej Komoniecki napisał w „Dziejopisie Żywieckim” w 1704 roku: „W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona”. Dzięki temu, że wiosna w górach nie była zbyt sucha, uczestnicy mogli w pełnej krasie podziwiać spadający ze skały wodospad. Pełen wody był również wodospad Dusiołek położony poniżej jaskini na potoku Dusica. Ostatnią z atrakcji było przejście przez rwący potok w miejscowości Las. Uczestnicy po pokonaniu tej ostatniej z przeszkód dotarli do autobusu, którym bezpiecznie wrócili do Myślenic.
Oddział PTTK Lubomir zaprasza na kolejną wycieczkę 20 czerwca. Tym razem wyruszymy na szlaki Beskidu Śląskiego. Odwiedzimy źródła Wisły i kaskadę Rodła, spojrzymy z góry na miejsce nazwane Westerplatte południa oraz wejdziemy pod ziemię do najdłuższej jaskini w Beskidach. Szczegóły: facebook PTTK Lubomir w Myślenicach; strona www.pttk.myslenice.pl oraz tablica w przejściu (sieni) kamienicy Obońskich – Rynek 27.
link do zapisów https://pttk.myslenice.pl/2021/05/28/wycieczka-na-barania-gore-i-do-zrodel-wisly-20-06-2021/