PTTK Myślenice na Polskim Spiszu

PTTK Myślenice na Polskim Spiszu

Aby odbudować zdrowie po pandemii, powinniśmy postawić na ruch. Myślenicki Oddział PTTK Lubomir, aby pomóc mieszkańcom Myślenic i nie tylko organizuje wycieczki piesze w góry. Nie trzeba mieć kondycji zdolnej do przenoszenia gór. A wycieczki odbywają się zawsze w turystyczno-rodzinnej miłej atmosferze.

Taka wycieczka odbyła również w ubiegłą niedzielę. Jej uczestnicy wyruszyli na Polski Spisz. Była to kolejna z wycieczek, podczas której zobaczyć można było urok południowych kresów Polski. Tym razem turyści wyruszyli z Trybszu, gdzie znajduje się drewniany kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej z 1567 roku. Wybudowany całkowicie bez użycia gwoździ, natomiast wewnątrz znajduje się barokowa polichromia przedstawiająca najstarszą panoramę Tatr i Pienin.

Trasa piesza przebiegała bezleśnymi stokami Wierchowiny i Pawlików Wierchu. Uczestnicy wycieczki przez cały czas podziwiali wspaniałą dookolną panoramę, którą niestrudzenie objaśniał przewodnik górski. W panoramach wyróżniało się pasmo Gorców z dominującymi Turbaczem i Lubaniem. Ponadto Pieniny z najwyższą Wysoką, wyróżniającymi się Trzema Koronami oraz Magurą Spiską. Po wyjściu na szczyt, wszyscy mogli zachwycić się widokiem Tatr, które na kilka chwil odsłoniły się prezentując zachwycające piękno.

W tych okolicznościach wędrowcy skorzystali z usług najwspanialszej restauracji, bo w takich momentach kiełbasa z ogniska smakuje lepiej niż obiad u Wierzynka. Dodatkową atrakcją był napad Spiskiego Harnasia, którego udobruchać musiał przewodnik biorąc pod opiekę całą wycieczkę. Wycieczka zakończyła się na przełęczy nad Łapszanką, skąd uczestnicy wrócili autobusem do Myślenic i Dobczyc.

Zapraszamy już teraz na kolejną wycieczkę 23 maja 2021, na której wyruszymy na Groń Jana Pawła II i Leskowiec oraz do Groty Komonieckiego. Szczegóły i zapisy w biurze Oddziału PTTK Lubomir w Myślenicach (Rynek 27, II piętro), informacje telefonicznie 513 76 99 49 lub przez stronę internetową www.pttk.myslenice.pl

Mateusz Murzyn Mateusz Murzyn Autor artykułu

Technolog chemik, przewodnik beskidzki, znakarz szlaków, Lider EDK Myślenice. Z zamiłowania opisuje otaczającą rzeczywistość czerpiąc inspiracje wprost z natury i górskich szczytów.