Rodzinny „interes”
Myśleniccy kryminalni wspólnie z policjantami z Wydziału dw. z przestępczością narkotykową KWP w Krakowie zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 800 krzewów konopi, sprzęt służący do ich uprawy oraz znaczne ilości narkotyków w postaci 11 kilogramów marihuany, 1 kilograma amfetaminy i ponad 1 kilograma mefedronu. „Plantatorzy” usłyszeli zarzuty dotyczące posiadania, przygotowania do dystrybucji oraz uprawy znacznej ilości środków odurzających.
W czwartek (tj. 11 sierpnia br.) na terenie jednej z miejscowości powiatu myślenickiego funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KPP Myślenice przy udziale Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Narkotykowej KWP w Krakowie zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich innych niż włókniste składającą się z 802 krzewów. Policjantom udało się zatrzymać 3 osoby odpowiedzialne za prowadzenie uprawy. Jest to 57-letni ojciec i jego dwóch synów (lat 29 i lat 22) z powiatu wielickiego. Jak ustalono, mężczyźni doglądali „rodzinnego biznesu”. W miejscu zamieszkania rodziny policjanci zabezpieczyli blisko 11 kg marihuany, która była przygotowana w próżniowych workach, kartonach, a ponadto 1 kg amfetaminy, ponad 1 kg mefedronu. W toku czynności zabezpieczono również sprzęt służący do przygotowania narkotyków do dalszej dystrybucji, a także gotówkę w kwocie blisko 120 tys. zł.
Dwaj bracia usłyszeli zarzuty związane z posiadaniem znacznej ilości środków odurzających, uprawą znacznej ilości środków odurzających oraz przygotowaniem do dystrybucji środków odurzających. Ojciec usłyszał zarzut związany z uprawą znacznej ilości środków odurzających. W trakcie przesłuchania w Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach wszyscy sprawcy przyznali się do stawianych im zarzutów.
Decyzją Sądu Rejonowego w Myślenicach na wniosek prokuratury wobec ojca i dwóch synów zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. W sprawie zostało wszczęte śledztwo i obecnie trwają intensywne czynności mające na celu ujawnienie dostawców oraz odbiorców narkotyków.
Przypomnijmy, że za posiadanie narkotyków grozi kara do 3, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast wprowadzanie do obrotu narkotyków zagrożone jest karą do 8 lat, a gdy w grę wchodzi ich znaczna ilość, do 12 lat pozbawienia wolności.