ZDARZENIA

Zdarzenia 3 września 2019 Wydanie 32/2019
ZDARZENIA
Zdarzenie z Sułkowic Fot. mł. bryg. Roman Ajchler

27 sierpnia

W godzinach popołudniowych strażacy likwidowali 5 zdarzeń związanych z opadami deszczu, podmuchami silnego wiatru oraz niezachowaniem zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło o godzinie 15.19 o zderzeniu czołowym autobusu z samochodem osobowym na drodze wojewódzkiej w Harbutowicach. Odebrało go Stanowisko Kierowania PSP w Suchej Beskidzkiej i zadysponowało zastępy strażaków z powiatu suskiego. W trakcie kolejnych zgłoszeń potwierdzono lokalizację na terenie powiatu myślenickiego i dysponowano dalsze zastępy z naszego powiatu. Na miejscu zdarzenia poszkodowanych zostało 6 osób w tym dwoje dzieci, którym medycznych czynności ratunkowych udzielali ratownicy ZRM. Pojazdy znajdowały się na drodze, blokując przejazd w obu kierunkach. Działania polegały na pomocy ratownikom medycznym w transporcie poszkodowanych do ZRM i LPR. Wyznaczono i zabezpieczono miejsce lądowania śmigłowca LPR na drodze wojewódzkiej nr 956. Przeprowadzono sorpcję rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz usunięto skutki zdarzenia z jezdni w celu przywrócenia przejazdu.

Dwa miejscowe zagrożenia miały miejsce w Bysinie – w pierwszym przypadku były to konary drzew powalone na drogę powiatową, a w drugim drzewo pochylone na linię energetyczną. Usunięto zagrożenia wykorzystując między innymi strażacki podnośnik hydrauliczny SH-25.

Kolejny wypadek miał miejsce w Myślenicach na odcinku drogi ekspresowej S7. Samochód osobowy uderzył w betonową ścianę. Uszkodzony pojazd blokował pas ruchu w kierunku Zakopanego. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba została poszkodowana, opatrzona i przewieziona do szpitala przez ratowników ZRM. Zabezpieczono miejsce wypadku, poddano sorpcji płyny eksploatacyjne oraz usunięto rozbite elementy pojazdu z jezdni.

Zgłoszenie o godzinie 18.10 dotyczyło kolizji na drodze krajowej nr 7 w Głogoczowie. Doszło tam do zderzenia dwóch pojazdów. Strażacy OSP Głogoczów i JRG Myślenice zabezpieczyli miejsce oraz usunęli skutki tego zdarzenia z jezdni. Uszkodzone samochody zabrała służba Pomocy drogowej.

Zgłoszenia wpływające pomiędzy godziną 15.19, a 18.10 spowodowały zaangażowanie w działania wszystkich sił JRG Myślenice oraz jednostek OSP z miejscowości, w których zdarzenia miały miejsce. Zastępy PSP działające w jednym miejscu były przedysponowywane do kolejnych zaistniałych zdarzeń.'

30 sierpnia

Kilka minut po godzinie 14.00 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 956 i 955 w miejscowości Sułkowice. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba (ogólne obrażenia), której pomocy udzielili ratownicy z ZRM i przetransportowali na obserwacje do SOR w Myślenicach. Zabezpieczono miejsce, przeprowadzono sorpcję rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz usunięto rozbite elementy pojazdów z jezdni.

31 sierpnia

Doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych na drodze powiatowej w Tokarni. Osobie poszkodowanej strażacy udzielili w pierwszej fazie akcji wsparcia psychicznego oraz przeprowadzili badanie urazowe. ZRM przewiózł tę osobę w celu wykonania dalszych badań na SOR w Myślenicach. Płyny eksploatacyjne usunięto przy użyciu sorbentu. Uszkodzone samochody przemieszczono na pobocze jezdni.

1 września

Pierwszy dzień września o godzinie 17.04 przyniósł zgłoszenie do PSP o kolizji samochodu osobowego z barierami ochronnymi na drodze ekspresowej nr S7 w Stróży. Strażacy zabezpieczyli miejsce działań oraz usunęli skutki zdarzenia z jezdni drogi ekspresowej. Uszkodzony pojazd zabrały służby Pomocy drogowej.

 mł. bryg. Roman Ajchler