Samorząd tworzymy my wszyscy
Mija 25 lat od powstania w Polsce samorządu. 27 maja 1990 odbyły się pierwsze w kraju wolne wybory, a 12 czerwca 1990 roku po raz pierwszy zebrała się Rada Miejska Myślenic.
Ostatnie ćwierćwiecze to dla Miasta i Gminy czas ciągłego rozwoju, co doprowadziło nas do czołówki najlepiej funkcjonujących gmin w kraju. Co szczególnie się udało i co można uznać za największe osiągnięcia nas wszystkich?
O efektach działań samorządu myślenickiego można się było przekonać podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
- To piękny jubileusz świadczący o nas wszystkich, bowiem wspólnotę samorządową tworzą mieszkańcy - podczas swojego wystąpienia w MOKiS mówił burmistrz Maciej Ostrowski. - Ten jubileusz, to 25 lat nas samych. Tych wszystkich, którzy tutaj mieszkają, mieszkali i będą mieszkać. To my tworzymy gminę, to my decydujemy o tym co będzie się tutaj działo. Decydujemy idąc do wyborów, przychodząc na spotkania, zgłaszając interpelacje, wnioski, uczestnicząc w życiu samorządu, udzielając się w organizacjach pozarządowych, a także zostając radnymi czy burmistrzami. Cała ta aktywność składa się na obraz naszego samorządu, bo każda gmina jest silna siłą swoich mieszkańców - kontynuował.
Sesja Rady Miejskiej w dniu 28 maja składała się z dwóch części: roboczej (patrz. s. 3) oraz uroczystej odbywającej się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu z okazji Dnia Samorządowca i jubileuszu 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. Podczas niej Maciej Ostrowski przedstawił prezentację zawierającą dokonania samorządu.
Spacerek Polonusa
Podczas jubileuszu wyświetlony został film promujący nowe oblicze Myślenic. Osnuty jest na kanwie powrotu myśleniczanina Marka Kowalskiego po 20 latach spędzonych w Ameryce. Myśleniczanin postanawia iść do biblioteki, aby oddać pożyczonych jeszcze za czasów szkolnych „Krzyżaków”, jednak w kamienicy Obońskich zastaje punkt informacyjny w którym dowiaduje się nie tylko tego gdzie obecnie znajduje się nowa siedziba biblioteki, ale również jak bardzo zmieniło się samo miasto. Oczywiście do biblioteki trafia, a na spacer po współczesnych Myślenicach zabiera go dyrektor Teresa Nalepa wraz z Dorotą Ruśkowską.
Podczas spaceru oglądają korty tenisowe, halę sportową, strzelnicę, park, wyciąg narciarski. W końcu trafiają na kolej linową na Chełm, a na górze spotykają kolejnego znajomego… Panowie witają się serdecznie, zaś na pytanie: co porabiasz, kolega ze szkolnej ławki odpowiada: Jestem teraz burmistrzem. Po czym pokazuje dawnemu koledze panoramę miasta, opowiadając o tym jak przez ostatnie lata zmieniły się Myślenice i w jakim kierunku mogą podążać w przyszłości (film będzie można obejrzeć wkrótce w internecie).
Multimedialnie przez 25 lat
Także przedstawiona przez burmistrza prezentacja multimedialna pokazała największe inwestycje 25-lecia, począwszy od chodników i krytej pływalni, przez kompleksowe skanalizowanie (90% obszaru gminy) i zwodociągowanie gminy, po obiekty sportowe i rekreacyjne, drogi, ronda, Strefę Czasu Wolnego na strefie przemysłowej kończąc.
Jak mówił burmistrz mamy czas wzrostu odnotowanego we wszystkich dziedzinach życia w gminie. Słupki wykresów pną się w górę i gdy jest mowa o liczbie podmiotów gospodarczych, liczbie mieszkańców, czy zakresie inwestowania. Myślenice jawią się jako atrakcyjne miejsce do zamieszkania, pracy i wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak odnotowuje Centrum Sportu i Rekreacji, z oferty naszych obiektów sportowych w ciągu ubiegłego roku skorzystało 102 722 osoby.
Osobne karty prezentacji poświęcone były ofercie kulturalnej miasta i gminy – obiektom, zespołom i imprezom kulturalnym organizowanym w Myślenicach. Nie zabrakło analiz dotyczących największych inwestycji w dziejach gminy Myślenice – projektu „Czysta woda dla Krakowa…” oraz nowoczesnego Zakładu Utylizacji Odpadów.
Nasze dokonania są zauważane przez instytucje zewnętrzne. W rankingu tygodnika „Wspólnota” Myślenice zajmują pierwsze miejsce w Polsce pod względem inwestycji w infrastrukturę techniczną w latach 2011- 2013 oraz pierwsze miejsce w tym samym rankingu w kategorii miast powiatowych za lata 2010-2012, II miejsce w rankingu Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji 2013. Mamy też I miejsce w Małopolsce i IV w Polsce w kategorii dysponowania funduszami pozyskanymi z Unii Europejskiej w rankingu „Wspólnoty” z 2011 r.
Samorząd to ludzie
Za wielkimi dziełami stoją konkretni ludzie. Prezentację tych, którzy pracowali w naszym samorządzie i współpracowali z nim, Maciej Ostrowski rozpoczął minutą ciszy dla uczczenia tych, którzy odeszli. Listę wyjątkowych postaci otwiera Teresa Jednaka – wieloletnia szefowa i współtwórczyni NSZZ Solidarność, która zmarła w 2008 r. Kolejny rok przyniósł chorobę i śmierć starosty Stanisława Chorobika, rok 2011 odejście marszałka Marka Nawary, w 2014 roku pożegnaliśmy Jerzego Krzywonia i naszego redakcyjnego kolegę Stanisława Cichonia, a zaledwie przed kilkunastoma dniami Alinę Wiśniowską-Funek.
W prezentacji przedstawione zostały również składy i fotografie Rad Miejskich kolejnych kadencji oraz uhonorowano radnych z najdłuższym stażem w samorządzie. Listę zasłużonych samorządowców kończy poczet burmistrzów Myślenic, począwszy od Tadeusza Kozłowieckiego (1990 r.), następnie do 1992 r. Janusza Moszumańskiego, niepełne dwie kadencje Stanisława Nowackiego i jedna kadencja Władysława Kurowskiego. Ci burmistrzowie wybierani byli przez Radę Miejską. Na kolejne kadencje włodarzy miasta wybierali już mieszkańcy w wyborach powszechnych. W 2002 r. burmistrzem został Stanisław Kot (po kilku miesiącach zrezygnował), następnie komisarzem był w 2003 r. Tomasz Gołębiowski a od 2003 r., stanowisko burmistrza piastuje Maciej Ostrowski, który rozpoczął swoją czwartą kadencję.
Osobom zasłużonym dla rozwoju gminy, w tym z długoletnim stażem pracy w UMiG burmistrz Maciej Ostrowski i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wójtowicz złożyli podziękowania i wręczyli statuetki nawiązujące do herbowej lipki.
Na jubileuszową uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele środowisk współpracujących z naszym samorządem zarówno z terenu naszej gminy, jak też z instytucji zewnętrznych, którym gmina Myślenice wiele zawdzięcza, jak np. Małgorzata Mrugała z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Monika Karlińska-Nawara (żona zmarłego marszałka), Krystyna Sieniawska z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, wicestarosta Tomasz Suś, przewodniczący Rady Powiatu Marek Leńczowski, radny małopolski Jarosław Szlachetka, byli burmistrzowie, przedstawiciele samorządów gmin ościennych, radni poprzednich kadencji, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych oraz instytucji gminnych i powiatowych, prezesi OSP, stowarzyszeń i organizacji, przedstawiciele służb mundurowych oraz zawsze blisko związani z samorządem Myślenic i społecznością naszej gminy księża proboszczowie.
Uroczystość jubileuszową uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, który zaprezentował popularne tańce m.in. krakowiaka i polkę. Jubileusz zakończył się symbolicznym poczęstunkiem we foyer MOKiS podczas którego była okazja do kameralnych rozmów w gronie osób, którym leży na sercu dobro ziemi myślenickiej i jej mieszkańców.
- Życzę Państwu, aby obraz Myślenic w przyszłości nadal był tak dobry jak dzisiaj. Aby miasto i gmina rozwijała się w dobrym kierunku - swoje wystąpienie zakończył burmistrz Maciej Ostrowski.
Wieczorem na myślenickim Rynku z okazji 25-lecia samorządu odbył się koncert Mozart kontra Sinatra podczas którego wystąpili muzycy tacy jak Mirosław Witkowski, Tomasz Nowak, Krystian Jaworz. Dominik Jabłkowski, Tomasz Stężalski, Rafał Poroniec oraz myślenicki Klezmer Jaz Band, Dixi Band i Joanna Stoch.