Seniorzy na sakralnym szlaku

Seniorzy na sakralnym szlaku

Lokalna Organizacja Turystyczna Myślenicka Brama Beskidów w dniu 29 czerwca zorganizowała wyjątkową wycieczkę szlakiem sakralnym, skierowaną do seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić trzy niezwykłe miejsca.

Pierwszym punktem na trasie była Lipnica Murowana, gdzie seniorzy odwiedzili Kościół św. Leonarda. Kościół ten, pochodzący z końca XV wieku, jest jednym z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce. Według tradycji zbudowano go w 1141 roku na miejscu pogańskiej gontyny, z której podobno pochodzi tzw. słup Światowida, wspierający z tyłu ołtarz św. Leonarda. Wnętrze kościoła zdobi polichromia pochodząca z różnych okresów, od końca XV do początku XVIII wieku. Prezbiterium zdobią sceny Ukrzyżowania, Ostatniej Wieczerzy i Sądu Ostatecznego, natomiast nawę sceny z Męki Pańskiej oraz Dekalogu. Ten drewniany kościół, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwycił wszystkich swoją unikalną architekturą i pięknymi polichromiami.

Następnie wycieczka udała się do Tuchowa, gdzie znajduje się słynne Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. To miejsce pielgrzymkowe, znane z cudownych uzdrowień, dostarczyło uczestnikom głębokich przeżyć duchowych oraz chwili zadumy i modlitwy.

Ostatnim przystankiem była Binarowa, gdzie seniorzy zwiedzili Kościół św. Michała Archanioła. Binarowska świątynia jest nie tylko pięknym przykładem drewnianej architektury sakralnej, ale również miejscem szczególnego kultu maryjnego. W jej lewym ołtarzu bocznym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Piaskowej). Ta gotycka świątynia, również wpisana na listę UNESCO, jest znana ze swoich przepięknych malowideł ściennych oraz przepięknego ołtarza głównego, które oczarowały wszystkich uczestników wycieczki. Po kościele oprowadzała seniorów przemiła i charyzmatyczna pani przewodnik Małgorzata, której opowieści wzbogaciły zwiedzanie o ciekawe anegdoty i szczegóły historyczne.

Wycieczka była nie tylko okazją do odkrycia pięknych i ważnych miejsc sakralnych, ale także do integracji i spędzenia czasu w miłym towarzystwie. Seniorzy wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń.

 

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje