Tokarska BAGNIEĆ

Region 2 kwietnia 2024 Wydanie 14/2024
Tokarska BAGNIEĆ
Fot. fot. Wojciech Pęcek / KCK Tokarnia

Konkurs na Najwyższą Palmę

Jak u Was mówiono na palmę Wielkanocną? Co oznacza słowo Bagnieć?

Wśród językoznawców uważa się, że wyraz „bagnieć” swoją formę zawdzięcza prasłowiańskiemu czasownikowi „obagniti” oznaczającego „okocić się” w odniesieniu do owiec - „bagnić się”, czyli kocić się. Słowo „bagnieć” oznaczało również jagnię, młodą owieczkę. Kosmate pączki na wierzbie, z której robiono palmę prawdopodobnie na zasadzie skojarzenia uznano za owieczki, czyli bagniecie. Niedziela Palmowa to dzień, w którym rozpoczynamy Wielki Tydzień, warto pamiętać o tradycjach i zwyczajach związanych z Niedzielą Palmową, która na terenach kliszczackich powiatu myślenickiego jest wciąż żywa.

Od wielu lat szczególną uwagę przyciąga Niedziela Palmowa w Tokarni, która do dzisiaj słynie nie tylko z okazałych, wysokich strojnych palm, ale również z procesji, podczas której wokół kościoła ministranci ciągną czterokołowy wózek z figurą naturalnej wielkości Chrystusa siedzącego na osiołku autorstwa Józefa Wrony. Po przeszło dwustu latach przerwy zwyczaj ten został reaktywowany przez księdza Jana Macha i od 1968 roku uświetnia uroczystości Niedzieli Palmowej w Tokarni, która jest zarówno uroczystością religijną, jak i pięknym, niezwykłym widowiskiem, które każdego roku sprowadza do Tokarni nie tylko rzesze wiernych, ale także turystów z różnych stron Polski i zagranicy.

Pragnąc kontynuować tradycję robienia wysokich palm w Tokarni od 2017 roku powstał Konkurs na Najwyższą Palmę Wielkanocną, a od 2022 roku trwa Konkurs Reporterów, dla wszystkich, którzy dokumentują to niezwykłe wydarzenie. Od dwóch lat nową tradycją stało się również przygotowanie przez Wolontariat Działam w Kulturze ośmiometrowej palmy, która tuż przed procesją stawiana jest przez członków Młodzieżowego Zespołu Kliszczacy w centrum Tokarni na Placu im. kpt. Mieczysława Targowskiego. Warto kontynuować te tradycje, angażują i aktywizują mieszkańców, a atrakcje związane z Niedzielą Palmową przyciągają coraz liczniej turystów z różnych stron Polski.

Bartłomiej Dyrcz KCK Tokarnia