Najlepsi i najlepsze z najlepszych

Do tego, że strażacy Komendy Powiatowej PSP w Myślenicach w strażackich biegach po schodach nie mają sobie równych już zdążyliśmy się przyzwyczaić, a w minioną sobotę podczas VI Mistrzostw Polski Strażaków w biegu po schodach „Wieżowiec 2024” potwierdzili to zdobywając kolejny tytuł mistrzów Polski. Tym razem jednak na jednym tytule się nie skończyło, bo drugi – mistrzyń Polski, zdobyły debiutujące w tych zawodach druhny z myślenickiego Dolnego Przedmieścia.

Zawody odbyły się w sobotę 14 września w Warszawie. Wszyscy biorący w nich udział mieli za zadanie wbiec na ostatnie, 30-te piętro Pałacu Kultury i Nauki w pełnym umundurowaniu bojowym z podpiętym aparatem ochrony układu oddechowego.

St. asp. Mariusz Pustuła i mł. asp. Szymon Wiśniewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach zrobili to w czasie najkrótszym ze wszystkich - 00:05:04,30 zdobywając tytuł Mistrzów Polski i powtarzającym tym samym sukces sprzed roku. Dla Mariusza to już trzeci z rzędu tytuł mistrzowski zdobyty w tych zawodach, a dla Szymona drugi (i zarazem drugi start w tych zawodach).

W klasyfikacji OPEN, pośród ponad 400(!) startujących, pierwsze miejsce zajął Mariusz z czasem 5 min. 02,96 sek. (co oznacza, że biegł ze średnią prędkością 44.09/km). Drugi był Szymon z czasem 05:04,30.

Frekwencja w zawodach, a co za tym idzie konkurencja była w tym roku rekordowa, dlatego jak mówi w rozmowie z nami Mariusz Pustuła, choć jego marzeniem było zdobycie trzeciego tytułu z rzędu, to za bardzo na to nie liczył. Tym większa była jego radość, kiedy mu się to udało. – A jeszcze bardziej ucieszyłem się, kiedy usłyszałem, że dziewczyny z Myślenic również wygrały – mówi Mariusz.

Mowa o druhnach Iwonie Piekarz i Karinie Kalinowskiej z OSP Myślenice Dolne Przedmieście. Dotarcie na metę zajęło im 00:07:58 i zajęły pierwsze miejsce w klasyfikacji kobiecych drużyn OSP.

Był to ich debiut w strażackich biegach po schodach i jak mówią, nie spodziewały się takiego wyniku.

- To nie są łatwe zawody. Każdy strażak ma na sobie ciężkie ubranie, wysokie buty, hełm i aparat ochrony dróg oddechowych. Wszystko to waży ok. 20 kg i z tym dodatkowym ciężarem trzeba wybiec na 30 piętro. Było bardzo ciężko i gorąco. Najtrudniejsze jednak jest oddychanie przez założoną maską z podpiętym powietrzem – mówi Iwona. I dodaje: - Co najważniejsze, mało jest miejsc, gdzie możemy do takich zawodów trenować. Niestety na terenie Myślenic nie ma tak wysokich budynków, które umożliwiłyby wykorzystanie schodów pod trening.

I to nie wszystkie „pudła”, na których stanęli reprezentanci Myślenice, bo na trzecim miejscu, w klasyfikacji wiekowej (suma wieku zawodników to 70+) strażaków PSP, uplasowali się: kpt. Szymon Jopek i mł. bryg. Marek Łabędź z KP PSP w Myślenicach. Ich czas to 00:05:46,11.

Z kolei w rywalizacji drużyn męskich OSP, drużyna OSP GPR Myślenice w składzie: Marcin Sałach i Michał Zając uplasowała się na czwartym miejscu. Ich czas to 00:06:18,43. Dodatkowo Marcin uzyskał indywidulanie najlepszy czas wśród druhów OSP.

Wyniki strażaczek i strażaków z Myślenic spowodowały, że ich konkurenci chcieli wiedzieć w czym tkwi tajemnica ich sukcesu. - Na pytania: „Jak to robicie? Razem trenujecie”, odpowiadaliśmy: „Takie powietrze mamy” – śmieje się Mariusz Pustuła.