Śmiech to zdrowie

Śmiech to zdrowie

Wiadomo od dawna, że śmiech jest niezbywalną formą okazywania emocji. Śmiejąc się nabieramy trzy razy więcej powietrza niż zwykle. Pogłębiony wdech, dłuższy wydech i gwałtowne skurcze mięśni przepony oczyszczają płuca ze szkodliwych substancji. Pobudzony do pracy układ krążenia sprawniej roznosi tlen we krwi do wszystkich tkanek.

Śmiech pozytywnie wpływa na serce, przyśpieszając częstotliwość skurczy. Lepsze zaopatrzenie płuc w powietrze sprzyja dotlenieniu mózgu, a w konsekwencji poprawia się koncentracja, lepiej przyswajamy informacje i zapamiętujemy je. Radośni ludzie rzadziej chorują w porównaniu do swoich ponurych towarzyszy.

Śmiech zwiększa także produkcję limfocytów T, których zadaniem jest niszczenie wirusów. We krwi pojawiają się też inne przeciwciała chroniące błony śluzowe górnych dróg oddechowych przed wnikającymi do organizmu zarazkami. Ponadto dotleniony mózg wytwarza więcej endorfin, uznawanych za naturalne substancje przeciwzapalne. Zahamowane zaś zostaje wydzielanie adrenaliny i kortyzolu, które osłabiają odporność.

Śmiech hamuje wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzi m. in. bóle głowy, czy mięśni. Ponadto działa jak zawór bezpieczeństwa w organizmie – rozładowuje skumulowane emocje. Śmiejąc się możemy uporać się ze stresem, pozbyć się strachu czy smutku. Odzyskać też możemy równowagę psychiczną, co pozwala nam patrzeć na nasze życie z innej perspektywy.

Najwięcej korzyści osiągamy ze spontanicznego głośnego śmiechu, ale nawet lekki uśmiech wywołuje szereg reakcji w naszym organizmie. Korzyści z uśmiechania się nie ograniczają się do nas samych. Śmiejąc się pozytywnie wpływamy na naszych bliskich i inne osoby wokół. Naukowcy odkryli tzw. neurony lustrzane – odpowiadają one za odczytywanie przez nas emocji z twarzy drugiego człowieka, a po ich przetworzeniu te same odczucia udzielają się obserwatorowi. Widać więc, że nie możemy nie reagować śmiechem, gdy widzimy kogoś uśmiechającego się.

Dla każdego z nas uśmiech znaczy coś innego, gest życzliwości, solidarności, przyjaźni, miłości, czy nawet wyznawaną filozofię życia. Bez względu na owe znaczenia, jest tyle zalet uśmiechania się, że nie sposób nie uśmiechnąć się na samą myśl o tym!

Życie nieustannie dostarcza nam różnych powodów do zmartwień i niezadowolenia, ale też nie brak w nim przecież motywów do przeżywania radości i szczęścia. Na co dzień doświadczamy sytuacji, na które możemy reagować dwojako: albo podejść do nich z powagą, a nawet swoistym dramatyzmem, albo z poczuciem humoru i dystansem do siebie samego. Jeden z prekursorów psychologii pozytywnej, Richard Snyder, mawiał, że jeśli ktoś nie potrafi się śmiać z siebie samego, to utracił najlepszą życiową rozrywkę. Wybór więc należy do nas. I wcale nie chodzi o humor groteskowy czy wisielczy, ale o postawę pogody ducha wobec codzienności i tego, co ona przynosi. Doskonały francuski aktor filmowy i komik, Louis de Funes twierdził, że „śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc”.

Mówią, że śmiech to zdrowie! I współczesne badania potwierdzają prawdziwość tych słów. Uśmiechajcie się więc każdego dnia i przekazujcie uśmiech innym!

Jeżeli zastanawiasz się i dochodzisz do wniosku, że mógłbyś/mogłabyś coś poprawić w swoim życiu, poprawić komfort życia, to w takim razie może nadszedł właśnie czas na zmiany. Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych? Potrzebujesz specjalisty? Pamiętaj, że szukanie profesjonalnego wsparcia to pierwszy krok ku zdrowieniu.

Nie czekaj aż problemy ze zdrowiem psychicznym zniszczą twoje życie. Zgłoś się do Punktu Zgłoszeniowo -Koordynacyjnego (PZK) Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe w Myślenicach przy ul. Drogowców 6, tel. (12) 312 71 47 lub tel. 505 417 584.

Pomagamy. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności z jakimi przyszło im się mierzyć.

Korzystałam: poradnikzdrowie.pl

Dr Luiza Kula - asystentka zdrowienia i terapeutka środowiskowa w Centrum Zdrowia Psychicznego w Myślenicach, członkini Akademii Liderów w Krakowie, członkini Rady Pacjentów przy CM UJ