Sołtysi u burmistrza

Sołtysi u burmistrza
Sołtysi u burmistrza

Na doroczne spotkanie sołtysów z burmistrzem Maciejem Ostrowskim 6 lutego przybyli również goście: starosta Józef Tomal, przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Grabowski, dyrektor UMiG Mieczysław Kęsek, prezes MZWiK Andrzej Urbański, kierownik projektu „Czysta woda dla Krakowa…” Edyta Podmokły, naczelnik Wydziału Mienia Marcin Słomka, kierownik biura RM Bogusława Tęczyńska oraz prezes LGD Między Dalinem i Gościbią Kazimierz Dąbrowski

Inwestycje w każdym sołectwie

Podczas spotkania przedstawiona została prezentacja multimedialna burmistrza Macieja Ostrowskiego ze szczegółowym omówieniem inwestycji wykonanych w poszczególnych sołectwach, w tym wykonanych z udziałem środków europejskich w latach 2007-2013, a także z budżetu własnego gminy. Obok kanalizacji i wodociągów są to m.in. budowa,  modernizacje i wyposażenie budynków oświatowych (Zasań), remonty dróg, budowa chodników i parkingów, remonty strażnic, obiekty sportowe, budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków (Krzyszkowice). Przy każdej inwestycji została określona wysokość środków finansowych, za które została zrealizowana.

Kanalizacja i wodociągi

Komentując wykonane zadania burmistrz podkreślił, że zależy mu na równomiernym rozwoju wszystkich miejscowości i zwraca uwagę na potrzeby mieszkańców w każdej z nich. A mieszkańców w gminie przybywa, zwłaszcza w północnej części. Podziękował też Krzyszkowicom za zgodę na budowę oczyszczalni ścieków na terenie wsi. Edyta Podmokły omówiła zakres inwestycji kanalizacyjnych w każdej miejscowości wraz z kosztami i długością zmodernizowanych dróg.

Burmistrz Maciej Ostrowski przedstawił również inwestycje z tego zakresu planowane na bieżący rok, a są to m.in. wodociąg w Porębie, kanalizacja i wodociąg w Zasani. Poinformował, że gmina złożyła wniosek o rozszerzenie dotacji z UE na kontynuację budowy kanalizacji w gminie.

Przy okazji dyskutowano też na temat wykonanego wodociągu w Bysinie i Jasienicy. Do tej pory do tej kosztownej inwestycji podłączyło się bardzo niewiele gospodarstw.

Sprawy związane z podpisywaniem umów na przyłączenie się do kanalizacji omawiał Andrzej Urbański. Poinformował też, że tam, gdzie nie ma wodomierzy, opłaty za kanalizację liczone są ryczałtowo, zakładając zużycie po 3 m sześc. na osobę miesięcznie.

Drogi

Jednym z problemów poruszanych podczas spotkania było zaniedbywanie odśnieżania chodników przez właścicieli nieruchomości. Jerzy Grabowski dodał, że należy mieć szacunek do tego, co zostało zrobione w gminie. Ludzie chcą mieć chodniki, nalegają na ich budowanie, a jednocześnie nie poczuwają się do tego, by troszczyć się o ich utrzymanie.

Przy tej okazji rozmawiano o drogach na terenie gminy. Przez jej obszar przebiegają dwie drogi wojewódzkie – przez Borzętę, która zostały zmodernizowana i przez Jawornik – w trakcie modernizacji. Remontowane są także drogi powiatowe. Starosta Józef Tomal dodał, że po ważnych inwestycjach, które powiat wykonywał w ostatnich latach i w dalszym ciągu je prowadzi a także w związku z modernizacją szpitala i szkół oraz domów pomocy społecznej, w następnej kadencji większy nacisk zostanie położony na drogi i chodniki. Najpoważniejszym problemem są mosty. Dodał, że również obecnie powiat wykorzystuje wszystkie możliwe środki na modernizację dróg, podnoszenie jest ich bezpieczeństwo i płynność ruchu, czego przykładem są ronda na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach. Podkreślił, że ma świadomość, iż potrzeb wciąż jest wiele, zwłaszcza odnośnie budowy chodników, chociaż wiele już zmieniło się na korzyść.

Jednocześnie w dalszym ciągu prowadzone będą remonty w szpitalu. Do modernizacji przewidziany jest oddział dziecięcy i poradnia zakaźna. Przy tej okazji starosta podziękował gminie Myślenice za pomoc finansową w remontach szpitala i dróg powiatowych.

Odnośnie spraw związanych z drogami sołtysi poruszyli także temat przejść przez zakopiankę. Twierdzono, że jedynym korzystnym rozwiązaniem są przejścia podziemne, a nie kładki, co wiąże się nie tylko z bezpieczeństwem pieszych, lecz również z coraz większym problemem z włączeniem się do ruchu w np. Jaworniku koło salonu samochodowego czy Krzyszkowicach, nie mówiąc już o Głogoczowie. Burmistrz powiedział, że umówiony jest w tej sprawie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i będzie przekonywał do przyjęcia takiego rozwiązania.

O bezpieczeństwie na zakopiance mówił też Mieczysław Kęsek. Twierdził, że drogę tę powinno się zamknąć ekranami wyciszającymi, zbudować drogi serwisowe, przejścia i przejazdy podziemne (podobnie jak to jest na zakopiance między Myśleniacmi i Lubniem)

Śmieci

Podsumowano także dotychczasowe działanie nowego systemu odbioru odpadów od mieszkańców. Generalnie system się sprawdził, w gminie jest czyściej, nowych dzikich wysypisk raczej nie przybywa, tylko miejscami zalegają jeszcze stare śmieci, które są systematycznie likwidowane. Podkreślano, że stawki opłat są korzystne, a zaległości w opłatach dotyczą znikomej liczby mieszkańców. Z całej gminy złożonych zostało 41 wniosków o umorzenie płatności za śmieci, z czego 33 zostały zaakceptowane. Sprawy podatkowe i opłaty za odbiór śmieci przedstawił Jakub Kutrzeba.

Tematy różne

Mieczysław Kęsek poinformował o możliwościach pozyskiwania środków na remonty remiz strażackich z funduszy marszałkowskich z udziałem dofinansowania z WFOŚIGW. Poruszył też kwestię zgłoszeń mieszkańców odnośnie instalacji oświetlenia ulicznego.

Maciej Ostrowski poinformował, że gmina opracowała dwuletni program wymiany przystanków. Na terenie gminy jest ich 70. Opracowany został jednolity wzór dla całej gminy, z wiatą przystankową, koszem na śmieci i tablicą z rozkładem jazdy.

LGD Między Dalinem i Gościbią

Działania Lokalnej Grupy Działania przedstawił prezes Kazimierz Dąbrowski. Chodziło o to, by jak najkorzystniej pozyskiwać środki na rozwój miejscowości z gmin Myślenice i Sukowice oraz pomagać w zdobywaniu ich przez organizacje, stowarzyszenia i firmy, tak by mogły realizować własne projekty na korzyść mieszkańców. Dzięki LGD wykonywane były takie działania, jak odnowa wsi, odnowa centrum miejscowości, rozwój małej przedsiębiorczości. Z programów tych skorzystało już dotąd wiele miejscowości, a następne inwestycje są planowane. Przy tej okazji starano się, by w każdej miejscowości znalazł się jakiś charakterystyczny element historyczny z nią związany.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)