Spokojna pewność siebie – czym jest i jak ją wzmacniać?

Spokojna pewność siebie – czym jest i jak ją wzmacniać?

Doświadczamy w życiu zarówno sukcesów jak i porażek. Jak więc w tym oceanie różnych sytuacji nie poddawać się i utrzymać pewność siebie? Jak zachować motywację do realizacji celów pomimo potknięć i utrudnień? Okazuje się, że pewność siebie jest umiejętnością emocjonalną, którą można rozwijać przez całe życie, a która pomaga nam postrzegać nasze możliwości i osiągać cele.

Pewność siebie to stan, w którym czujemy się dobrze sami ze sobą, jesteśmy pewni poczucia własnej wartości i własnych kompetencji, akceptujemy siebie i wierzymy w swój potencjał. Czyż nie byłoby wspaniale czuć spokój i pewność siebie każdego dnia, niezależnie od tego, co akurat dzieje się w naszym życiu. Co rozumiemy przez słowo „spokój”? Nie chodzi o łagodny, niskoenergetyczny, pozbawiony emocji rodzaj spokoju, kiedy nas nic nie martwi. Chodzi o energetyzujący spokój, który pomaga zachować równowagę i pewność siebie.

Zadajmy sobie pytanie: jaki jest stan umysłu, który zazwyczaj towarzyszy nam w życiu codziennym? Zbadanie własnego stanu jest pierwszym krokiem do sięgnięcia po wspomagacze spokojnej pewności siebie, które mogą pomóc w zapamiętaniu, jak znaleźć równowagę i zyskać kontrolę nad własnym dniem. Po pierwsze, ważne jest to, na czym się skupiamy, bo ten obszar stale się rozszerza. Nasze życie, praca i cele sprowadzają się do jednego: do tego, na czym zdecydujemy się skupić. Świat wokół nas kręci się bez przerwy, ale każdy z nas tworzy swój własny, osobisty wszechświat. Każdego dnia starajmy się przyjrzeć sobie i skupić uwagę na tym, co dobrze się układa. Skupiajmy się też na rozwiązaniach problemów, a nie na samych problemach. Ponadto skupiajmy się na budujących historiach, pozytywnych ludziach, na tym, co dodaje nam odwagi. Sprawdzanie, na czym się skupiamy, wspomaga spokój, ponieważ chroni przed poczuciem przytłoczenia, zapewnia poczucie większej równowagi między dobrem a złem, buduje pozytywne nastawienie, które pomaga zminimalizować stres i zmartwienia. Ludzki mózg nie może skupić się w tym samym czasie na pozytywnych i negatywnych myślach, więc nie możemy być jednocześnie wdzięczni i zaniepokojeni. Oznacza to, że możemy wyłączyć uczucie niepokoju, przerywając jego odczuwanie przez skupienie się na czymś, za co jesteśmy wdzięczni! Wdzięczność stymuluje część mózgu nazywaną podwzgórzem, które odpowiada za kontrolę niepokoju. Jeśli nasz mózg zaczyna szukać rzeczy, za które mógłby być wdzięczny, to dostrzega ich coraz więcej i więcej. Dlatego każdego ranka wybierajmy rzeczy, za które możemy być wdzięczni. To może być coś zupełnie prostego, jak choćby wdzięczność za nowy dzień i nowy początek. Wdzięcznością kończmy także każdy dzień. Wdzięczność wspomaga naszą pewność siebie, ponieważ pomaga w docenieniu tego, kim jesteśmy i co już mamy, podnosi poziom pozytywnej samooceny i poczucia samodzielności. Co więcej, pytajmy siebie, jak szczęśliwi czujemy się na co dzień. Badania pokazują, że uczucie szczęścia ma pozytywny wpływ na nasz stan zdrowia, pewność siebie, energię, długość życia. Szczęście bowiem zmienia postrzeganie tego, co jest możliwe, dzięki nadziei, oczekiwaniom i entuzjazmowi. Negatywne nastawienie z kolei zawężą pole widzenia. A wybieranie szczęścia wspomaga naszą pewność siebie, ponieważ niesie za sobą przekonanie, że tym, kto decyduje o naszej osobistej definicji szczęścia nie jest ktoś inny czy coś innego, tylko my sami. Natomiast wiedza, że tylko my możemy uczynić samych siebie w pełni szczęśliwymi, jest wyzwalająca i sprawia, że nie polegamy w tej kwestii na innych.

Stres i niepokój rodzą się najczęściej z poczucia, że utknęliśmy, a to wypływa z faktu, że nastawiliśmy się na trwałość. Nastawienie na trwałość to przekonanie, że rzeczy nie mogą się zmieniać. Takie podejście może prowadzić do poczucia beznadziei i zniechęcenia. Dzięki nastawieniu na rozwój czujemy, że możemy iść do przodu. A decydując się na nastawienie na rozwój, wspomagamy pewność siebie, ponieważ pomaga nam ono zrozumieć, że to nic złego dostrajać się i poprawiać, uczymy się, że wyzwania i trudności są potrzebne, by się rozwijać, a także daje ono determinację i wytrzymałość.

Z doświadczenia wiemy, że trudno jest się zmagać z niepokojem, wątpliwościami i strachem. Spokojna pewność siebie jest zaraźliwa – ludzie mogą ją u nas wyczuć. Nadaje ton. Bo tej cechy potrzebujemy u siebie i u innych. Trudno jest bowiem nawiązać kontakt z innymi, jeśli jesteśmy skrępowani lub zestresowani. Jeśli mamy w sobie spokojną pewność siebie, to traktujemy siebie lepiej, a w efekcie traktujemy lepiej innych, co wzmacnia nasze relacje międzyludzkie i kompetencje komunikacyjne. Spokojna pewność siebie nie bierze się z tego, co zdarza się nam. Bierze się z tego, co dzieje się w nas. Dzięki takiemu spojrzeniu na sytuację, łatwiej nam będzie ćwiczyć spokojną pewność siebie niczym mięsień – można ją bowiem rozbudowywać i wzmacniać nieustannie.

Jeżeli zastanawiasz się i dochodzisz do wniosku, że mógłbyś/mogłabyś coś poprawić w swoim życiu, poprawić komfort życia, to w takim razie może nadszedł właśnie czas na zmiany. Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych? Potrzebujesz specjalisty? Pamiętaj, że szukanie profesjonalnego wsparcia to pierwszy krok ku zdrowieniu.

Nie czekaj aż problemy ze zdrowiem psychicznym zniszczą twoje życie lub członków twojej rodziny. Zgłoś się do Punktu Zgłoszeniowo -Koordynacyjnego (PZK) Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe w Myślenicach przy ul. Drogowców 6, tel. (12) 312 71 47 lub tel. 505 417 584.

Pomagamy. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności z jakimi przyszło im się mierzyć. Centrum działa w oparciu o umowę z NFZ – a więc oferowana pomoc jest bezpłatna i dostępna w dni robocze w godz. 8.00-18.00.

Korzystałam z książki Patricii Stark, „Spokojna pewność siebie”, przeł. E. Gałdecka, Warszawa 2022

Dr Luiza Kula

Asystentka Zdrowienia w Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska Południe w Myślenicach, terapeutka środowiskowa, członkini Rady Pacjentów przy CM UJ