Szlakiem przydrożnych figur i kapliczek (100). Szlak maryjny (9). Myślenice (18). Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej - centrum pielgrzymkowe. cześć II
Intensywna myśl o koronacji obrazu Pani Myślenickiej wśród Jej czcicieli pojawiła się szczególnie z początkiem lat 60. XX wieku. Idea wpisywała się w przeżycia uroczystości kościelnych związanych z Wielką Nowenną przed obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski (1).
Stolica Apostolska w osobie papieża Pawła VI (1963-1978) w dniu 22 stycznia 1967 roku wyraziła zgodę na nałożenie koron papieskich Cudownemu Obrazowi Matki Bożej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku aktu koronacji złotymi koronami papieskimi dokonał ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła - św. Jan Paweł II. Asystowali mu biskup: ks. Franciszek Jopa z Opola i ks. Jerzy Ablewicz z Tarnowa. Mszy Św. pontyfikalnej przewodniczył metropolita poznański abp Antoni Baraniak, bojownik o niezależności Kościoła w Polsce. Poprzez bohaterską postawę, pomimo tortur w trakcie śledztwa, uniemożliwił wytoczenie procesu Prymasowi Polski kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Homilię wygłosił kardynał Karol Wojtyła, wspomniał o przesłaniu Pani Myślenickiej: „Matka Boża wybrała sobie to miejsce z myślą o wszystkich i będzie tutaj na nich czekać, będzie czekać sama, ażeby ich obdarzyć”.
W roku 1983 roku doszło do włamania i kradzieży koron z Cudownego Obrazu. Nowe korony zostały poświęcone podczas papieskiej Mszy Świętej na krakowskich Błoniach w dniu 22 czerwca 1983 roku przez papieża św. Jana Pawła II. Ponownej koronacji obrazu w dniu 8 września 1983 roku dokonał kardynał Franciszek Macharski w święto Narodzenia NMP.
Hasło Roku Jubileuszowego to modlitewna sentencja: „Chwyćmy się śladów Maryi” zaczerpnięta z elewacji frontowej Sanktuarium. Powyżej cokołu, w pasie kamiennym okalającego kaplicę Matki Bożej Myślenickiej wygrawerowano ramkę, na jej obrzeżach w obramieniu wyryto sentencję: „Chwyćmy się śladów Maryey grzesznicy. Psalm II psał. s. Bone”(fot.1). Werset pochodzi z II psalmu psałterza maryjnego, powstałego w XIII wieku, przetłumaczonego przez Bonawenturę Siewierzanina. Wewnątrz ramki znajduje się stopka Matki Boskiej, w niej umieszczono napis: „Jezus Marya Józef”.
Metropolita krakowski podczas Mszy Św. inaugurującej obchody złotego jubileuszu w dniu 24 sierpnia 2018 roku dokonał aktu zawierzenia parafii Matce Najświętszej i poświęcił 7 kopii obrazu, które, od 8 września gościły w domach parafian oraz czcicieli Pani Myślenickiej spoza parafii NNMP.
Parafia NNMP w Myślenicach w dniu 24 września 2018 roku, z okazji 50. rocznicy koronacji cudownego obrazu otrzymała za wstawiennictwem ks. metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego i ks. proboszcza Zdzisława Balona od Stolicy Apostolskiej przywilej Penitencjarii Apostolskiej. W dokumencie papieskim udzielono odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, obowiązującego do dnia 24 sierpnia 2019 roku, który można było uzyskać w myślenickim sanktuarium.
Z okazji 40. rocznicy wyboru na papieża Jana Pawła (2) odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Archidiecezji krakowskiej do Rzymu. Podczas audiencji 10 października 2018 r. arcybiskup Marek Jędraszewski wraz z pielgrzymami z Myślenic z ks. proboszczem Zdzisławem Balonem przekazali Ojcu Świętemu papieżowi Franciszkowi I kopię obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Papież udzielił apostolskiego błogosławieństwo dla całej archidiecezji krakowskiej. W dniu 24.08.2019 z okazji 50. rocznicy koronacji cudownego obrazu Ojciec Święty Franciszek udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa czcicielom Matki Bożej Myślenickiej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podarował sanktuarium pozłacaną patenę.
Uroczyste obchody Roku Jubileuszowego, z okazji 50. rocznicy koronacji Pani Myślenickiej miały miejsce w dniu 24 sierpnia 2019 na ołtarzu usytuowanym na myślenickim rynku. Mszę Święta koncelebrował nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zaakcentował pobożność maryjną słowami: „Nigdy nie dość błagania, nigdy nie dość uciekania się do Matki Przenajświętszej, także tutaj, na tej myślenickiej ziemi, gdzie od wieków jest czczona przez kolejne pokolenia Polaków, jest Panią tego miasta”(3). Na zakończenie Mszy św. abp Marek Jędraszewski ogłosił dekret o kanonicznym ustanowieniu Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej. Kustoszem Sanktuarium mianowano każdorazowego proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach.
W tym dniu nastąpiło poświęcenie figury św. Józefa z Dzieciątkiem, wykonana z brązu posadowiona została na prostopadłościennym kamiennym postumencie. Dar parafian, usytuowany wokół kaplicy Matki Bożej, autorstwa Janusza Wątora. Zawierzenie Maryi to akt prowadzący do Chrystusa. Wyzwala w nas moc pozwalającą rozwiązywać problemy, czasem przekraczające ludzkie możliwości. Oczekuje Ona w zamian nawrócenia, miłości i dziękczynienia – nie dla Niej, ale dla Boga. Pomaga w tym patron, Jej opiekun zrzucający ze swej dobroczynnej dłoni żar orzeźwienia, przekazując nam energię pobudzającą optymistyczne spojrzenie na sens ludzkiej egzystencji.
c.d.n.
Stanisław Szczepan Cichoń
Przypisy:
(1) Narodowa peregrynacja kopii wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się 26 sierpnia 1957 roku. W trakcie 23 lat pielgrzymowania obraz nawiedził 7150 parafii, ponad 8000 kościołów i kaplic. Pielgrzymowanie obrazu napotykało na szykanowanie władz komunistycznych, również atakowano ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i biskupów. Pomimo świadomości zagrożenia, zmian trasy wędrówki, obraz został zaaresztowany w dniu 2 września 1966 roku. Obraz Pani Jasnogórskiej dalej pielgrzymował bez wizerunku w pustych ramach aż do 1972 roku. Uroczystości w Myślenicach odbyły się w dniach 7-8 września 1968 roku, wtedy wystawiono puste ramy bez wizerunku maryjnego.
(2) W dniu 29 czerwca 2019, podczas Mszy Świętej kardynał Stanisław Dziwisz podarował sanktuarium relikwie krwi św. Jana Pawła II.
(3) Burmistrz Jarosław Szlachetka i Rada Miasta i Gminy Myślenice przyjęła uchwałę nr 86/XIII/2019 o „Zawierzeniu dalszych dziejów i losów Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie i Pani Myślenickiej”