Szlakiem przydrożnych figur i kapliczek (111). Szlak drogi krzyżowej (4). Ślady Męki Pańskiej
W krajobrazowej przestrzeni wizerunek Matki Bożej Bolesnej przypomina nam o Jej sercu przepełnionym bólem, zaistniałym podczas spotkania z Synem. Spełniło się proroctwo Symeona: „Twoją duszę przeszyje miecz”[Łk. 2,35]. Na trasie drogi krzyżowej wiodącej ulicami Jerozolimy wespół z gapiami obserwującymi sceny męczeństwa, odbywał się dramat samotności Syna, ale była Ona współcierpiąca, zawsze z Nim. Maria zjednoczona z Chrystusem partycypuje w dziele Odkupienia człowieka, spełniając akt zadośćuczynienia Ojcu.
W Kalinie Małej na ziemi miechowskiej wyrasta kamienna kapliczka w formie kolumny p.w. Matki Bożej Bolesnej. Pochodzi z 1686 roku, wykonana została z pińczowskiego kamienia, prawdopodobnie przez rzeźbiarza Wojciecha Jeżowskiego. Kolumnę o profilowanej bazie z wklęsłym wybrzuszeniem, poprzecznie kanelowanym, wijącym się horyzontalnie trzonem, posadowiono na prostopadłościennym postumencie. Zwieńczono kompozytowym kapitelem, podtrzymującym figurę Matki Bożej Bolesnej. Maria ubrana jest w powłóczystą suknię o zdynamizowanych fałdach. Głowę lekko przechyloną w lewo okrywa welon spływający na ramiona. Twarz Marii z otwartymi ustami wypełniona jest bólem. Wzrok wpatrzony w niebo, wciąga postać w metafizyczną przestrzeń nasyconą duchem zawierzenia Jezusowi.
W uroczym zagajniku w Drogini, niedaleko zbiornika dobczyckiego, majestatycznie wznosi się statua Matki Bożej Różańcowej w uczuciowej łączności z Synem. Kamienna kapliczka wykonana została w 1839 roku, prezentuje cokół w typie filarowym. Cokół zwieńczono wydatnym, profilowanym, koronującym gzymsem, w osi półkoliście wypiętrzony, wypełniony figuratywnym przedstawieniem św. Weroniki trzymającej w dłoniach wizerunek odtwarzający prawdziwe oblicze Chrystusa.
W Borzęcie, osobliwym zakątku przy drodze powiatowej prowadzącej do Zakliczyna wznosi się wertykalna kompozycja z piaskowca, wykonana w 1776 roku. Kolumna w strefie belkowania została ozdobiona z każdej strony płaskorzeźbami Męki Pańskiej przedstawiającymi: ukrzyżowanie z adorującymi postaciami: Matki Bożej i św. Jana, cierniem ukoronowanie, trzeci upadek Chrystusa, a również wizerunek św. Weroniki ocierającej twarz Chrystusowi.
Wizerunek plastyczny w przestrzennej ramie sacrum zostaje wtopiony w otaczający pejzaż, staje się pośrednikiem w relacji sił ziemskich i transcendentnych. W kapliczkach znajdują się kamienne relikwie - świadkowie Chrystusowej ofiary: Matka Bolesna - wierna aż do końca oraz współczująca kobieta chcąca ulżyć w cierpieniu, ocierając oblicze Chrystusowi. Wpatrując się w odbicie Chrystusa kontemplujemy część bolesną różańca świętego. Sceny, które dzieją się podczas cierpiętniczej drogi krzyżowej afirmują swoją postawą zbawienne przesłanie, bezinteresownego oddania się Opatrzności Bożej. Unaoczniają zwycięstwo prawdy spełnione przez Odkupienie Chrystusa, scalając nieboskłonem wymiar boski i ludzki.
C.d.n.
Stanisław Szczepan Cichoń