To co robimy, robimy profesjonalnie

To co robimy, robimy profesjonalnie

Piękny i zadbany ogród to bardzo miły widok, który uspokaja i przy którym odpoczywamy po codziennych trudach. Ale żeby ogród cieszył nasze oko, musimy o niego zadbać. Również i w tym przypadku z pomocą przychodzi nam technika i fachowcy.

- Rodzinna firma Mleczek założona została przez rodziców Halinę i Mariana Mleczek w roku 1989 roku. Jej początki to sprzedaż i serwis pilarek spalinowych. Później stopniowo asortyment się poszerzał. Do oferty doszły między innymi usługi arborystyczne czyli wykonywanie prac pielęgnacyjnych w koronach drzew - opowiada o początkach Maciej Mleczek, współwłaściciel firmy.

Firma początkowo mieściła się w pomieszczeniu wynajmowanym w budynku Nadleśnictwa, następnie w domu właścicieli przy ulicy M. Konopnickiej, a obecnie w nowoczesnym budynku przy ulicy Jana III Sobieskiego.

Firma Mleczek od samego początku swojej działalności związała swoje losy z koncernem Husqvarna, światowym liderem w produkcji sprzętu ogrodniczo - leśnego.

- W roku 2004 przeprowadziliśmy się do budynku na ulice Jana III Sobieskiego, dzięki większej powierzchni uzyskaliśmy możliwość wprowadzenia kolejnych marek do naszej oferty, takich jak Stiga i Honda. Zdecydowaliśmy się również na otwarcie nowej dywizji, czyli działu i są to motocykle marki Husqvarna oraz qady marki Can-am.

Oczywiście nic nie jest dziełem przypadku, podobnie też obecność motocykli w ofercie. Wojciech Mleczek to były zawodnik enduro, kilkukrotny zdobywca Pucharu Polski, w tym sporcie.

- Jeśli chodzi o nasz rynek zbytu motocykli, jest on globalny, czyli cała Polska, a nawet zagranica - z dumą podkreślają panowie Marian i Maciej Mleczek.

Ale wróćmy do ogrodu. Jeśli chodzi o sprzęt do pielęgnacji lasu i ogrodu, to począwszy od lat 90. ubiegłego wieku do chwili obecnej mamy do czynienia ze swoistą rewolucją w tej dziedzinie. Jak mówi Maciej Mleczek:

- W latach 90. była tylko pilarka i kosiarka dla kogoś, kto chciał zadbać o ogród. W tej chwili kosiarka i pilarka stanowią nieznaczny procent naszego asortymentu i naszej sprzedaży. W tym momencie na pierwszy plan wychodzą maszyny zautomatyzowane. Silniki spalinowe w kosiarkach i pilarkach praktycznie zostały zastąpione przez silniki elektryczne, akumulatorowe, ale nie tylko, silnik elektryczny jest również w większości sprzedawanych przez nas urządzeń. Husqvarna jest światowym liderem w produkcji kosiarek automatycznych zwanych też robotami koszącymi. Od około 4 lat sprzedaż i montaż tych kosiarek stanowi duży udział w naszej działalności.

Jak mogłem się przekonać, taka nowoczesna kosiarka to prawdziwy robot. Kosiarka po zainstalowaniu na ogrodzie, sama dba o jakość trawnika, sama wyjeżdżają do koszenia, sama też się doładowuje, praktycznie nie interesuje nas jej obsługa mechaniczna. Co ważne jej obsługa jest bardzo prosta i nie stanowi problemu dla posiadacza komputera czy smartfona. Kosiarki te cieszą się dużą popularnością.

- Automaty doskonale wpisały się w naszą zabieganą rzeczywistość. Nikt już nie chce spędzać wolnego czasu chodząc za kosiarką. Automat koszący sprawia, że ogród na okrągło jest taki sam. Od wiosny do jesieni cały czas jest zadbany - dodaje Marian Mleczek.

Oczywiście taka kosiarka, po sezonie wymaga serwisu, który oczywiście zapewnia im Firma Mleczek. Jak mówi pan Marian:

- Oczywiście serwis, to jak gdyby nasze korzenie. Nasi klienci cenią sobie kompleksowy serwis, często z dojazdem. Mamy również klientów, którzy korzystają z naszej przechowalni, aby nie trzymać kosiarki poza sezonem w domu.

Panowie Marian i Maciej uważają, że do dealera takiego jak Firma Mleczek, przychodzi klient świadomy i jak mówią z uśmiechem, on nie tylko kupuje kosiarki, on kupuje równocześnie święty spokój. Trudno się z tym nie zgodzić, patrząc na asortyment, zaangażowanie i relacje z klientem ze strony właścicieli i pracowników.

Oprócz sprzedaży i serwisu opisanych urządzeń, Firma Mleczek zajmuje się również pielęgnacja i wycinką drzew trudnych, pełniąc rolę swoistego pogotowia.

Firma Mleczek ma również ofertę i współpracuje z prawdziwymi zawodowcami.

- Marka Husqvarna od kilku lat zaopatruje również sektor budowlany. Są to między innymi zagęszczarki, agregaty, myjki ciśnieniowe, pompy wodne. Obsługujemy między innymi jednostki straży pożarnych zaopatrując je w agregaty, pompy, przecinaki hydrauliczne i inne specjalistyczne urządzenia. Straż pożarna jest dla nas bardzo ważnym klientem - z satysfakcją podkreślają Marian i Maciej Mleczek

Na koniec jest jeszcze jedna ciekawostka związana z Firmą Mleczek - to ciągniki komunalne firmy Kubota.

- Od trzech lat jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem tej marki. Zaopatrujemy firmy komunalne, zajmujące się pielęgnacją parków, zieleńców, a w zimie odśnieżaniem. Jest to bardzo specjalistyczny sprzęt stanowiący spory udział w naszej firmie - mówi Maciej Mleczek.

Technika, a nawet pełna automatyka na dobre wjechała już do naszych ogrodów, pól i lasów. Dziś urządzenia tego typu to sprzęt bardzo różnorodny, wyspecjalizowany i zaawansowany technologicznie. Ale nie ma się czego obawiać, wszystkiego dowiemy się w Firmie Mleczek.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.