Tradycja nie ginie na Górnym Przedmieściu

Tradycja nie ginie na Górnym Przedmieściu
Tradycja nie ginie na Górnym Przedmieściu

Tradycyjnie 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP i Matki Boskiej Zielnej w kościele Św. Brata Alberta na osiedlu 1000-lecia w Myślenicach przedstawicielki Koła Gospodyń Górnego Przedmieścia przed porannym nabożeństwem wniosły wieniec dożynkowy, owoce i okazały bochen chleba wypieczony z tegorocznych plonów

Ksiądz proboszcz parafii Św. Brata Alberta Adam Pawicki poświęcił te dary podkreślając: Jest to nasze dziękczynienie za tegoroczne plony, owoc ciężkiej pracy rolników, sadowników, a ten okazały bochen chleba to prawdziwy dar Boga. Niech go nigdy nie zabraknie w naszych, polskich domach, abyśmy zawsze mogli się pożywić tym bochnem naszego ojczystego chleba. Na zakończenie Mszy świętej poświęcił przyniesione przez parafian zboża, kwiaty, zioła, pokroił na ołtarzu chleb dzieląc się nim z wiernymi. Niezawodne panie z Koła Gospodyń Górnego Przedmieścia pod przewodnictwem szefowej Haliny Bzowskiej wykonały wieniec, który jest umiejscowiony przy ołtarzu w kościele z pszenicy i owsa, a kształt serca na nim z kwiatów. Dodatkowy wieniec w kształcie korony wykonały także specjalnie na powiatowe uroczystości dożynkowe w Tokarni, który będzie reprezentował delegację miasta i gminy Myślenice na czele z burmistrzem Maciejem Ostrowskim.

Wykonanie dwóch wieńców dożynkowych zajęło im prawie 4 dni, warto podziękować tym, które obok Haliny Bzowskiej zaangażowane były w tę trudną, żmudną, ale wdzięczną pracę: Zofia Górni, Teresa Łatas, Genowefa Kula, Danuta Piętka, Barbara Rajca, Ewa Romaniak (która również użyczyła kłosy zbóż na wieńce), Zofia Tondera i Anna Ulman. Tradycją również jest spotkanie parafian osiedla 1000-lecia i Górnego Przedmieścia oraz Myśleniczan na uroczystej, patriotycznej Mszy świętej przy kaplicy na polanie Mikołaj. Rozpoczął ją hymn narodowy odegrany przez Orkiestrę Reprezentacyjną Miasta i Gminy Myślenice pod dyrekcją Joanny Niechaj, wszystkich zebranych tradycyjnie wierszem powitała szefowa gospodyń Górnego Przedmieścia Halina Bzowska, a nabożeństwo odprawił wygłaszając homilię ksiądz proboszcz Adam Pawicki. Obecni byli także niestrudzeni strażacy z Górnego Przedmieścia, którzy jak zawsze byli z Kołem Gospodyń współorganizatorami uroczystości, wykonali także nowe ławki przed kaplicą. To spotkanie ma zawsze patriotyczny charakter i związane jest ze wspomnieniami o tych, którzy w walce o wolność Ojczyzny oddali życie. Ten fakt jak zawsze podkreśla ks. proboszcz Adam Pawicki. Błogosławiąc wiernym i dziękując dobremu Bogu, że pozwolił doczekać w zdrowiu i przy pięknej pogodzie, w malowniczej leśnej scenerii tego spotkania wyraził także wdzięczność wszystkim wiernym za tak liczne przybycie na tę uroczystość. Zaszczycili ją m.in. starosta Józef Tomal i burmistrz Maciej Ostrowski.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.