VIVAT 3 Maja!
3 maja przypada wyjątkowo ważny i radosny dzień dla Polaków. Właśnie wtedy obchodzimy Święto Konstytucji oraz Święto Matki Boskiej Królowej Polski.
Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją.
Kult Maryi jako Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wyróżnia Kościół katolicki spośród innych wyznań chrześcijańskich w Polsce. Kult ma charakter ogólny i występuje w Polsce oraz w polskich parafiach przy skupiskach Polonii. Tytuł NMP Królowej Polski mówi o obecności NMP w historii polskiego narodu.
W swoje narodowe święto myśleniczanie o godzinie 9.30 spotkali się na Rynku, aby wziąć udział w uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny. We mszy, oprócz licznie zgromadzonych myśleniczan i turystów oraz gości z Ukrainy, uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, poseł na Sejm RP, przedstawiciele partii politycznych i organizacji.
W czasie mszy, homilię wygłosił ks. Tomasz Białoń. Zwrócił uwagę, że nie ma żadnych sprzeczności w tym, aby święto państwowe łączyć ze świętem religijnym. Takie połączenie jest wpisane w naszą wielowiekową tradycję, a państwo polskie wyrosło na fundamencie wiary w Boga i kulcie Maryi. Święto 3 maja przypomina również o religijnych i historycznych związkach narodu polskiego z Matką Bożą oraz na fakt, że to Ona sama zażyczyła sobie, aby w sposób szczególny objąć Polskę opieką i zostać naszą Królową.
Po Mszy świętej, burmistrz Jarosław Szlachetka w krótkim przemówieniu podkreślił wagę święta oraz jego znaczenie dla Polski i Polaków, którzy po uchwaleniu majowej konstytucji, stali się prekursorami wolności i demokratycznych dążeń. Burmistrz porównał również czasy Konstytucji 3 Maja, z obecną sytuacją na wschodzie, zarówno wtedy jak i obecnie Rosja stanowiła i stanowi wielkie zagrożenie dla wszelkich dążeń do wolności i suwerenności. Swoje przemówienie zakończył słowami: „Niech Żyje Polska, Niech Żyje Wolna Ukraina”.
Następnie przybyli na uroczystość złożyli wieńce pod Pomnikiem Niepodległości, po czym nastąpiło uroczyste opuszczenie Rynku.
Uroczystość uświetniły połączone siły orkiestr Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice, Orkiestry z Drogini, Orkiestry z Zasani i Orkiestry z Bęczarki.