W Głogoczowie powstał Dom Małopolskich Gospodyń
To pierwsze tego typu miejsce w regionie. Jakie zadanie stawiają sobie twórcy domu? - Zachowanie autentycznej kultury ludowej, opartej na XIX-wiecznych wzorcach - mówią
Dom Małopolskich Gospodyń jest pierwszą na terenie Małopolski instytucją działającą w formie domu otwartego i zachęcającego do współpracy oraz wymiany doświadczeń dla gospodyń z terenu całej Małopolski. Prowadzić będzie go Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Głogoczowa wspólnie z Wiejskim Domem Kultury.
- Koła Gospodyń, traktowane w swoich środowiskach jako „instytucje” kultywujące tradycję regionalną, coraz częściej odchodzą od autentycznych wzorców. Obecnie, prawdziwe tradycje nie wytrzymują konkurencji atrakcyjnych wizerunkowo i wygodnych stylizacji, co powoduje zanikanie autentycznych tradycji ludowych i zastępowanie ich stylizowanymi działaniami. Stąd też naszą myślą przewodnią jest pokazanie kultury ludowej z autentycznymi cechami regionów Małopolski- podkreśla Agnieszka Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie.
W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyły gospodynie z Bęczarki, Jawornika, Osieczan, Zasani, Głogoczowa, Bysiny, Trzemeśni, Mierznia, Izdebnika oraz Krzeszowic. Od początku czerwca w Domu Gospodyń odbywać się będą cykliczne warsztaty taneczne, śpiewu, haftu, wyrobu wieńca dożynkowego oraz prezentacje starych gatunków roślin. Małopolskie Gospodynie będą mogły wyjechać do Nowego Sącza, gdzie tematem seminarium będzie folklor Małopolski oraz obrzędy dożynkowe.
Dom Małopolskich Gospodyń jest wspierany finansowo przez Województwo Małopolskie oraz Gminę Myślenice.