W Myślenicach powstał skatepark jakiego nie powstydziłyby się ani Kraków ani Warszawa
Oddany w minioną sobotę do użytku skatepark z pumptrackiem w Myślenicach to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Małopolsce. Co więcej, jeden z najpiękniej położonych, bo w sąsiedztwie rzeki i gór. Pewnie dlatego na jego otwarcie przybyły tłumy fanów deskorolek, rolek, hulajnóg i rowerów. Obiekt ma w sumie 1036 m kw., jego budowa kosztowała 3,2 mln zł, a inwestorem była gmina Myślenice.
- Cieszę się, że doczekałem tego dnia, że razem z wami możemy podsumować ten etap realizacji i rozpocząć nową kartę historii sportów miejskich w Myślenicach – mówił podczas oficjalnego otwarcie skateparku burmistrz Jarosław Szlachetka. - Dziękuję wszystkim, którzy pomagali na etapie pozyskiwania środków i później na kolejnych, kiedy inwestycja była realizowana przez kilkanaście miesięcy.
W oficjalnym otwarciu wzięli udział także poseł Władysław Kurowski oraz marszałek Małopolski Witold Kozłowski.Poseł przypomniał poprzednie skateparki, a właściwie zalążek pierwszego, jaki powstał w Parku Jordana, potem poprzednik obecnego, tu przy ul. Mostowej. Obecny obiekt nazwał „imponującym” i dodał, że takiego nie powstydziłby się ani Kraków, ani Warszawa.Marszałek Małopolski również był pod wielkim wrażeniem zarówno samej inwestycji jak i jego otoczenia. Skatepark powstał bowiem nie tylko w sąsiedztwie rzeki i gór, ale też boisk do siatkówki plażowej, kortów tenisowych, piaszczystej plaży nad Rabą i modernizowanego basenu letniego oraz co nie jest bez znaczenia, dużego parkingu. Stąd już kilka kroków do kładki lub mostu na Rabie i jesteśmy na Zarabiu.Pogratulował władzom miasta tej inwestycji, bo - jak dodał, tego rodzaju skatepark to rzecz niespotykana nie tylko w wielu miastach tej wielkości co Myślenice, ale i w większych. Potwierdza to też myśleniczanin Tadek Widomski, który swoją przygodę z hulajnogą i sportami miejskimi zaczynał w starym skateparku przy Mostowej, potem zaczął je uprawiać zawodowo, a oprócz tego jest właścicielem szkoły wyczynowej jazdy na hulajnodze. Przez ostatnich 10 lat odwiedził i przetestował niejeden skatepark nie tylko w Małopolsce, ale i znacznie dalej.
- Znam wiele skateparków w różnych dużych miastach i uważam, że nawet w Krakowie nie ma dziś ogólnodostępnego, odkrytego skateparku porównywalnego z tym tu w Myślenicach. Taki porządny, odkryty, porównywalnej wielkości najbliższy jest w Chrzanowie – mówi.
To właśnie on był organizatorem sobotniego wydarzenia w myślenickim skateparku. Na przybyłych czekały różne atrakcje, a wśród nich warsztaty pod okiem profesjonalistów.
- Pół życia spędziłem na myślenickim skateparku, dlatego jest to dla mnie bardzo sentymentalne wydarzenie. To, co się właśnie wydarza, to jak spełnienie marzeń młodego mnie. Wtedy nie było możliwości, aby w Myślenicach uprawiać ten sport na takim poziomie, trzeba było jeździć do Krakowa, a teraz? Teraz można po szkole odrobić lekcje, wziąć hulajnogę i za 10 minut być na naprawdę porządnym skateparku. W końcu mamy bardzo bezpieczny, bardzo profesjonalny, a zarazem bardzo uniwersalny obiekt dla każdej z dyscyplin - mówi Tadek.
Jest pewny tego, że budowa nowego skateparku zaowocuje tym iż poziom sportów miejskich, takich jak jazda na rolkach, deskorolce, hulajnodze, rowerach BMX lub MTB, w Myślenicach i okolicy bardzo wzrośnie.
- To skatepark uniwersalny, czyli dla wszystkich, ze wskazaniem na zaawansowanych użytkowników. Bo rampy są wymagające. Ale to nie znaczy, że osoby, które chcą dopiero zacząć przygodę ze sportami miejskimi tutaj się ich nie nauczą, bo na pewno znajdą tu swoją przestrzeń – mówi Tadek Widomski i dodaje: - Tutejszy tor pumtrack nie jest dedykowany jakiejś konkretnej dyscyplinie. Jest to tor do pompowania, czyli jazdy bez odpychania, bez pedałowania, bez napędzania się, bo napędza się jedynie masą własnego ciała, tak więc można na nim jeździć na każdym urządzeniu: rowerze, hulajnodze itd. Przeszkody są zarówno parkowe jak i streetowe. Parkowe to te wyższe, bardziej strome pozwalające się wybijać na większa wysokość, a streetowe, to murki, balustrady, rurki i inne płaskie przeszkody do robienia technicznych trików.