Wrześniowa rocznica
1 września 80 lat temu od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpoczęła się najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości, II wojna światowa. Już 5 września wojska okupacyjne zajęły Myślenice. Zaczęła się najczarniejsza noc w dziejach naszego miasta.
Pamiętając o tych strasznych wydarzeniach, władze miasta i gminy zorganizowały kilkudniowe obchody, celem uczczenia bohaterów tamtych dni. Rozpoczęły się one 5 września wykładem dr. Piotra Sadowskiego w Muzeum Niepodległości na temat kampanii we wrześniu 1939 na ziemi myślenickiej, a po wykładzie otwarta została wystawa poświęcona tej tematyce. Następnie w Sanktuarium Myślenickiej Pani odprawiona została Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych myśleniczan w czasie II wojny światowej.
Po Mszy Świętej zebrani przemaszerowali na rynek, gdzie odśpiewano Hymn państwowy, a pod Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce pamięci.
6 września, również w Muzeum Niepodległości, dr Kazimierz Dymek przybliżył zebranym zagadnienie walk obronnych na przedmurzu Krakowa we wrześniu 1939 roku.
Kolejna część uroczystości miała miejsce 7 września w Głogoczowie, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Generała Józefa Kustronia, dowódcy walk na przedmurzu Krakowa. Odbył się tam również piknik patriotyczny.
Zorganizowane obchody są bardzo ważną lekcją lokalnej historii i oddaniem hołdu obrońcom naszej ojczyzny, przede wszystkim tym wywodzącym się z ziemi myślenickiej.