Wsparcie dla Zespołu „Ziemia Myślenicka”

Wsparcie dla Zespołu „Ziemia Myślenicka”

Myślenickie Towarzystwo Kultury i prowadzony przez niego Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 59 000 zł na zakup strojów ludowych Lachów od Myślenic oraz Mieszczan myślenickich od Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska Edycja 2022. To największa tego typu dotacja finansowa w 35-letniej historii ZPiT „Ziemia Myślenicka”.

- Myślenickie Towarzystwo Kultury od 10 lat prowadzi edukację zarówno muzyczną jak i taneczną w różnych grupach wiekowych (od 6 do 73 lat). Nasze działanie jest formą rozszerzenia bazy kostiumowej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka o stroje ludowe charakterystyczne dla naszego, myślenickiego regionu, a co za tym idzie kolejna artystyczna propozycja Zespołu. Nadarza się ku temu niezwykła okazja. Jubileusz 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka oraz 680-lecie lokacji Myślenic to najlepszy moment na zaprezentowanie szerokiej publiczności naszych dokonań na tym polu. Tradycja ludowa i kulturowa to coś co utrzymuje Naród w jedności, coś co każdy obywatel powinien znać i odczuć. Poznanie tradycyjnych strojów, obrzędów oraz tańców i pieśni regionu myślenickiego to doskonały klej dla utrzymania lokalnej solidarności i patriotyzmu a co za tym idzie utrzymanie tożsamości narodowej - mówi Karolina Druzgała-Pawlak dyrektor artystyczna Zespołu.

- Przynależność buduje naszą własną odrębną kulturę regionu Myślenickiego tak bardzo ciekawego i skomplikowanego zarazem poprzez swoje geograficzne położenie. Zadanie to ma na celu włączenie bezpośrednich i pośrednich uczestników programu w świadome poszukiwanie i odkrywanie własnej tożsamości regionalnej. Myślenice leżą 30 km na południe od Krakowa, nad rzeką Rabą, pomiędzy wzgórzami Dalin, Chełm oraz Uklejna. Nasze położenie to połączenie różnych temperamentów i tradycji. Od południa region zamieszkiwała grupa etniczna zwana Kliszczakami, od północy Krakowiacy, a na naszym terenie? No właśnie! Dlatego tym bardziej poszukiwanie i odkrycie naszej tożsamości lokalnej i upowszechnienie wiedzy na jej temat jest ważnym elementem dla społeczności. Myślenickie Towarzystwo Kultury wraz z prowadzonym przez siebie Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zrekonstruuje tradycję mieszczańską oraz lachowską z terenu Myślenic - dodaje Tomasz Pawlak dyrektor organizacyjny Zespołu

Poprzez rozbudowę bazy kostiumowej, a co za tym idzie programu Zespołu, zadanie bezpośrednio wpływa na organizację czasu wolnego dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

- Aktywność artystyczna tak dużej grupy uczestników (ok 200 członków Zespołu) rozwiązuje problemy związane z utrudnionym dostępem do bardzo dobrej jakościowo oferty pozaszkolnej z zakresu edukacji artystycznej. Udział w tym zadaniu to, oprócz aktywnej organizacji czasu wolnego dzieci, młodzieży oraz dorosłych, także promocja wartości obywatelskich oraz promocja spuścizny narodowej zarówno wśród uczestników tego zadania, jak i jego odbiorców – mówi Kamil Kozieł – zastępca dyrektora organizacyjnego.