Wysoki poziom artystów

Wysoki poziom artystów
Ogłoszono wyniki Konkursu Malarskiego Sercem i pędzlem

Nagrodzeniem laureatów oraz uroczystym otwarciem wystawy prezentującej najlepsze z nadesłanych prac, zakończono w piątek, 13 stycznia zorganizowany po raz pierwszy, konkurs o wymownym tytule: „Sercem i pędzlem”.

Został on przeprowadzony z inicjatywy myślenickiego Muzeum Regionalnego, pod honorowym patronatem starosty Józefa Tomala. Miał charakter otwarty, co oznaczało, że był przeznaczony dla wszystkich osób tworzących. Ostatecznie w szranki stanęło 66 osób. Wśród nich znaleźli się naturalnie liczni reprezentanci regionu myślenickiego, ale również twórcy z takich miast i miejscowości jak m.in. Warszawa, Wołomin, Rybnik, Nysa i Pionki (woj. mazowieckie). Podzieleni oni zostali na trzy kategorie: profesjonaliści, amatorzy oraz dzieci i młodzież. W sumie jurorzy mieli do oceny 97 prac, namalowanych rozmaitymi technikami.

Jury w składzie: Jolanta Czernecka (przewodnicząca), Rafał Zalubowski, Halszka Sowińska-Sąsiadek i Agnieszka Turska (członkowie), postanowili przyznać następujące nagrody: w kategorii twórcy profesjonalni pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Kogutowicz za pracę „Dobczyce”. Drugim miejscem uhonorowano Rafała Rudko za obraz prezentujący rozlewisko Raby, a na najniższym stopniu podium znalazła się Judyta Pilarczyk, która namalowała „Wieś myślenicką”. Ponadto jurorzy postanowili wyróżnić: Małgorzatę Anitę Werner za obraz, ukazujący fragment myślenickiego Rynku, Katarzynę Dziadkowiec, za pracę „W odbiciu” oraz Kazimierę Danutę Figułę, za obraz „Koniec lata na Podbeskidziu. Widok z Koskowej Góry na południe”.

Wśród amatorów przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody, a otrzymały je: Ewa Filek, za pracę prezentującą fragment ul. Kościuszki w Myślenicach ze Strażnicą i Aneta Saks, za „Lato na Górze Chełm”. Drugie miejsce przypadło natomiast Emilowi Bieli, za pracę „Na granicy Stróży i Myślenic”. W tej kategorii trzeciej nagrody nie przyznano. Wyróżniono natomiast: Marię Jasek, za obraz „Widok z Chełmu”, Andrzeja Boryczkę, twórcę „Nad Jazem”, Katarzynę Kurowską za pracę „Myślenice w locie”, a także Annę Murzyn, za wykonanie „Myślenickich dachowców”.

Uhonorowano także najmłodszych artystów. Tu najlepsza okazała się Olga Bednorz. Drugie miejsce przyznano Dominice Bogdan, a trzeci stopień podium zajęli ex aequo: Dawid Kucharzak i Oliwia Gomola. W tej kategorii wyróżniono ponadto następujących młodych twórców: Kevina Drelewskiego, Annę Kudłacz, Izabelę Paniczek, Alicję Chojnacką i Justynę Mardaus.

Laureatom nagrody rzeczowe i pieniężne, ufundowane przez Muzeum Regionalne oraz Starostwo Powiatowe w Myślenicach, a także pamiątkowe dyplomy, w imieniu organizatorów wręczyła Halina Kustosz-Miśko z Wydziału  Edukacji, Kultury i Sportu starostwa.

Podczas wernisażu pokonkursowej wystawy w imieniu jurorów zabrał głos radny, Rafał Zalubowski. Podkreślił on, że konkurs ten to kolejna znakomita inicjatywa „Domu Greckiego” i dyrektor Bożeny Kobiałki. Podziękował on wszystkim twórcom za tak liczne uczestnictwo w konkursie.  Natomiast jako profesjonalny grafik, zwrócił on uwagę na wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac we wszystkich kategoriach. Wyraził również nadzieję, iż w kolejnych edycjach artystycznych zmagań, organizowanych przez Muzeum Regionalne, poziom uczestników będzie równie wysoki. – Zdobywcy pierwszych miejsc w kategoriach: twórcy profesjonalni oraz twórcy-amatorzy, będą mieli również możliwość prezentowania swoich prac na indywidualnych wystawach w Muzeum Regionalnym – poinformowała natomiast dyrektor „Domu Greckiego” Bożenka Kobiałka. Pokonkursowa zbiorowa ekspozycja jest dostępna w Muzeum do 8 lutego.