Zmarł Stanisław Nowacki

Zmarł Stanisław Nowacki

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy Stanisława Nowackiego, burmistrza Myślenic w latach 1992 – 1998. Był związkowcem, politykiem i samorządowcem, który współtworzył struktury naszej lokalnej ojczyzny po pierwszych wolnych wyborach samorządowych w 1990 roku oraz struktury powiatu, po ich odnowieniu w 1998 roku.

Stanisław Nowacki urodził się 12 września 1956 roku w Trzemeśni. Był absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Od września 1980 roku był członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W czasie tzw. Pierwszej Solidarności był inicjatorem i członkiem Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjne w Myślenicach. 13 grudnia 1981 roku uczestniczył w akcji protestacyjnej przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w myślenickim zakładzie Pemod. W okresie stanu wojennego był zaangażowany w kolportaż nielegalnej prasy oraz w pomoc rodzinom osób internowanych przez komunistów. M.in. współorganizował dla nich letni wypoczynek na terenie Myślenic, Bysiny i Pcimia. W 1989 roku zaangażował się w utworzenie Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Myślenicach i został jej przewodniczącym. Był także członkiem Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”. Działał w Komitecie Obywatelskim „S” ziemi myślenickiej, z ramienia którego współorganizował wybory do „Sejmu kontraktowego” na terenie gmin Pcim i Tokarnia. W 1990 roku kierował kampanią wybroczą do rady gminy jako przewodniczący Delegatury Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” w Myślenicach.

W latach 1992-1998 był burmistrzem Myślenic. W roku 1994 był współzałożycielem Związku Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa z siedzibą w Mszanie Dolnej. W latach 1998 - 2007 był prezesem zarządu tego związku. Działał także w samorządzie powiatowym, po odtworzeniu tego szczebla samorządu. Był radnym powiatu myślenickiego w latach 1998 -2006.

W wywiadzie udzielonym Gazecie Myślenickiej w 2010 roku (GM nr 18/2010 z dnia 12 maja 2010r.), w dwudziestą rocznicę powstania samorządu gminnego, Stanisław Nowacki dzieląc się swoimi wspomnieniami z okresu tworzenia niezależnego samorządu mówił o problemach z jakimi zmierzył się na początku lat 90. XX wieku, jednak jego ocena tych zmian była zdecydowanie pozytywna.

„Tworzenie samorządu łączyło się z ogromnym napięciem, nie zapominajmy, że był to czas poważnych zmian politycznych wymagających od ludzi, którzy chcieli uczestniczyć w przemianach nie tylko ciężkiej pracy, ale zdecydowanych postaw ideowych, moralnych. Wszyscy, którzy mają doświadczenia wynikające z tamtego okresu wiedzą, że zmiany przyjmowane były przez niektórych bardzo nieufnie, budziły bezpardonową krytykę, dla niektórych były nie do zaakceptowania, burzyły bowiem ustalony stan rzeczy. Doświadczałem negatywnych zachowań będących wynikiem takich postaw, ich wspomnienie do dziś nie jest mi obojętne, ale w sposób zdecydowany twierdzę, że przemiany: w tym również reforma samorządowa były trafną decyzją. Reforma ta pozwala na zbliżenie mieszkańców lokalnej społeczności z władzą wykonawczą. W mojej ocenie samorząd spełnił swoją rolę (…) Przeżyty czas, możliwość obserwacji rozwoju kraju, poprawa jakości życia skłania mnie do stwierdzenia, że praca jaka była moim udziałem w początkach samorządności miała sens. Każdemu z nas może się wydawać, że można inaczej, lepiej. Wszystkim, którzy czują właśnie tak radzę, by podjęli konkretne działania w tym kierunku i życzę aby ocena tych działań, szczególnie z perspektywy czasu była pozytywna, a cena jaką się płaci w związku z tymi działaniami nie była zbyt wysoka w aspekcie zawodowym i osobistym.”

Msza pożegnalna byłego burmistrza Myślenic odbyła się w czwartek 9 marca w Kościółku pw. św. Jakuba na Stradomiu.

 

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o., Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)