Adriana Kwiatkowska radzi... Czym zastąpić cukier
Cukier, słodki i pyszny. Jego smak znają już małe dzieci. Dodawany jest prawie do wszystkiego. Wielu z nas nie może się bez niego obejść na co dzień. Co jeśli ze względów zdrowotnych nie wolno będzie już więcej go używać lub po prostu postanowimy zamienić go na coś zdrowszego?
Szczęśliwie się składa, że żyjemy w czasach, kiedy w każdym większym sklepie spożywczym mamy mnóstwo produktów, którymi możemy zamienić cukier. Nie będę pisać o słodzikach, dlatego, że są one bardziej szkodliwe, od zwykłego cukru. Do tego występujący w słodzikach Aspartam, odpowiedzialny jest za powstawanie próchnicy.
Co w takim razie zastąpi nam cukier?
Miód - substancja słodząca, naturalna w 100%. Kaloryczność miodu jest zbliżona do kaloryczności do białego cukru, jednak ilość składników odżywczych jest bardzo duża. Miód dodaje słodyczy, zawiera witaminy z grupy B, substancje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, zawiera Cynk, Magnez, Fosfor, Żelazo. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje właściwości i skład (dużo wrażliwych na temperaturę składników), nie wolno miodu dodawać do gorących płynów. Dodając miód do gorącej herbaty, spowodujemy, że owszem będzie ona słodka, ale nie będzie zawierać składników odżywczych. W celu zachowania właściwości miodu, należy go dodawać do przestudzonych napojów.
Ksylitol - bardzo popularna substancja słodząca. Pozyskiwana naturalnie z soku z Brzozy. Jednakże znana od wielu lat. Ksylitol zawdzięczamy Skandynawom, którzy w czasie II wojny światowej, opracowali metodę pozyskiwania naturalnego ksylitolu, a także opracowali jego sztuczną wersję. Cukier brzozowy jest powoli przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny. Posiada 14-krotnie niższy indeks glikemiczny od cukru, dzięki czemu polecany jest dla diabetyków. Jest bardzo mało kaloryczny, a do tego lżejszy od cukru, a ze wyglądu do złudzenia przypomina cukier kryształ. 1 łyżeczka cukru brzozowego waży ok. 4 gramy i dostarcza niecałe 10 kcal. Wskazana jest również w trakcie stosowania diety redukcyjnej. Jednakże posiada jeden mały minus. Z racji tego, że organizm człowieka musi się przyzwyczaić do nowej substancji, należy stopniowo zwiększać jego dawkę. U osób z wrażliwszym układem pokarmowym, ksylitol może powodować biegunki lub zaparcia. W przemyśle spożywczym ksylitol znany jest pod nazwą E967.
Stewia - określana też mianem zioła słodowego lub miodowego, w Ameryce Środkowej i Południowej jest znana od wieków jako środek słodzący. Jedna łyżeczka sproszkowanych liści stewii odpowiada szklance cukru. Jednak mimo to nie jest kaloryczna i nie powoduje próchnicy. Stewia jest ok. 160-200 razy słodsza od cukru. Nie zawiera kalorii, nie powoduje skoku insuliny we krwi, w związku z czym można polecić ją diabetykom i osobom odchudzającym się. W Polsce jest mało popularna, ale w Europie i Azji stosowana jest od wielu lat. W zaciszu domowym można samodzielnie hodować Stewię. Świeże liście doskonale nadają się do sałatek, a suszone do słodzenia herbaty lub kawy. Można ją również stosować jako składnik słodzący przetworów owocowych lub deserów. Nie nadaje się do wypieków. W przemyśle spożywczym znana jako E960.
Cukier, choć pyszny, niestety bywa szkodliwy. Na szczęście nie musimy z niego rezygnować. Wystarczy sięgnąć po jego alternatywę. Wybierajmy produkty naturalne, nie słodziki. Pamiętajmy również, że napoje typu light, słodzone są aspartamem, który metabolizowany jest w organizmie człowieka jak zwykły cukier, podnosząc poziom insuliny we krwi, a następnie odkłada się w bioderkach. Naturalne zamienniki cukru- tak. Sztuczne słodziki- nie.