Dobra Fala – radio Ain Karim cz.2
Ojciec Bogusław Piechuta dał się wcześniej poznać jako gorący i aktywny patriota. W stanie wojennym, na przełomie 1981 i 1982 współpracował z Organizacją Młodzieży Walczącej Polski w Nowej Soli, gdzie m.in. drukował tzw. bibułę. Od 25 sierpnia 1982 był opiekunem Solidarności RKK Regionu Podkarpacie.
Organizował tam z o. Józefem Ślebodą msze za Ojczyznę, nielegalne spotkania, wykłady i odczyty w klasztorze oo. kapucynów w Krośnie. Od 1984 inicjator i współorganizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, od 1986 Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Wielokrotnie w latach 1982–1989 szykanowany przez władze komunistyczne PRL-u. (Od 1983 do 1989 był rozpracowywany przez Wydz. IV WUSW w Krośnie w ramach SOR krypt. Opiekun). Uznany przez władze komunistyczne jako niezwykle niebezpieczny element.
Przeżył 69 lat, w Zakonie 50, w kapłaństwie 44. Zmarł w szpitalu w Myślenicach 8 września 2015 roku, a pogrzebany został w Stalowej Woli.
Po odejściu ojca Bogusława ze Skomielnej Czarnej postarano się o lepszy odbiór radia, w tym celu została zainstalowana antena nadawczą na wieży kościoła parafialnego. Z chwilą przybycia nowego proboszcza i z racji dalszego rozwoju radia parafialnego, zaczęto myśleć o powstaniu studia w którym można byłoby prowadzić audycję na żywo. Wszystko się udało dzięki ofiarności i pomocy parafian oraz technikowi p. Józefowi Ziębie z Tokarni, który od początku pomagał o. Bogusławowi w skonstruowaniu małych nadajników do przesyłania sygnału radia. Duży wkład w rozwój radia od początków jego istnienia wnieśli: Henryk Bargiel, wieloletni prezes radia oraz Kamil Bargiel, redaktor naczelny i technik radiowy.
W 2003 roku, gdy parafia, dzięki staraniom kolejnego proboszcza o. Patryka Jankiewicza, dostała koncesję na nadawanie, zakupiono nowy sprzęt i radio zaczęło już w całości nadawać swój program. Przez kolejne lata dzięki staraniom proboszcza o. Andrzeja Mańczaka podpisano stosowne umowy z ZAIKS-em oraz ze stacjami, które radio retransmituje. Na wniosek jednego z miejscowych radnych, który chciał w ten sposób uhonorować jego twórców i wolontariuszy przy okazji 15. rocznicy działania radia, wójt Gminy Tokarnia przyznał im nagrodę z dziedziny kultury „Praemiando Inicitamus”.
„To radio jest dla naszej społeczności prawdziwym skarbem. Ogromne znaczenie ma zwłaszcza dla ludzi starszych i chorych, którzy nie mogą dotrzeć na msze święte do kościoła. Zresztą, z tego, co wiem, nie tylko msze są przez nich słuchane, bowiem w radiu transmitowane są lub omawiane także ważne wydarzenia społeczne i kulturalne z naszego regionu” - mówił radiosłuchacz z Bogdanówki.
Gdy do Skomielnej przybył nowy proboszcz o. Jerzy Stopa objął kierownictwo nad rozgłośnią. Podczas jego kadencji konieczny już był remont plebanii, gdzie mieściło się studio radiowe. Problem z tym związany, został szybko rozwiązany i radio nadawało z podziemi kościoła parafialnego, gdzie mieściło się profesjonalne studio. Obecnie w tym miejscu znajduje się kaplica przedpogrzebowa. Do tego czasu radiem opiekowali się i odpowiadali za jego działanie przede wszystkim Henryk Bargiel i jego syn Kamil.
Od lipca 2014 r. proboszczem parafii został o. Krzysztof Juzba. Idąc śladami swoich poprzedników aktywnie działał na rzecz radia, dbając o jego dynamiczny rozwój. W tym celu została powołana Rada ds. Radia, oraz zakupiono nowoczesny sprzęt m.in. do robienia reportaży, częściowo wymieniony został już zużyty sprzęt radiowy. Głównym opiekunem i technikiem został Kamil Kaczmarczyk. Po nim jego obowiązki przejął od 2022 roku Szczepan Maślanka. Do radia wrócił także nieoceniony Józef Zięba, który odpowiada za stronę techniczną.
Od 9 listopada 2020 r. w Skomielnej Czarnej, jako proboszcz i gwardian wspólnoty zakonnej jest Adam Sroka. Dyrektor radia i prezes powstałego stowarzyszenia Dobra Fala Radia Ain Karim. Za jego kadencji radio znalazło nowe lokum w budynku parafialnym oraz zyskało nowy profesjonalny sprzęt. Rozszerzyło także swój zasięg stając się również radiem internetowym.
W radiu działa grupa wolontariuszy tworzących autorskie audycje niemal w każdy dzień tygodnia. Jej skład jest dynamiczny, ciągle się zmienia. Przez studio radiowe od 1992 roku przewinęło się kilkadziesiąt osób. Radio Ain Karim przybiera nowe formy, można rzec ciągle faluje, jednak nieprzerwanie żyje i nadaje!
Część wolontariuszy próbuje swych zdolności w sztuce dziennikarskiej, tworząc reportaże z różnych wydarzeń i uroczystości, o wymiarze religijnym jak i o charakterze świeckim, np.: Niedzieli Palmowej, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O kwiat dziewięćsiła”, dożynek gminnych, czy z rajdu szlakiem Konfederatów Tatrzańskich. Od niedawna nadawane są również cotygodniowe wiadomości lokalne, ważne dla naszej małej „ojczyzny”. Nasza rozgłośnia jest jedyną z nielicznych profesjonalnych parafialnych rozgłośni radiowych w Polsce. Od 2007 r. można nas słuchać również w Internecie. Parafianie przebywający poza granicami kraju mają możliwość na bieżąco śledzić bieg wydarzeń. Nasze radio jest niezwykle pomocne zwłaszcza dla osób starszych, samotnych i schorowanych parafian. Dzięki niemu mogą oni łączyć się duchowo ze wspólnotą parafialną na wspólnej modlitwie niedzielnej Eucharystii i okresowych nabożeństwach.
Marian Cieślik