Afryka w Jedynce pod Zieloną Flagą

10 czerwca 2010 Wydanie 21/2010
Afryka w Jedynce pod Zieloną Flagą
Spotkanie z uczniami, fot. Piotr Jagniewski

W tym roku 170 szkół z całej Polski ubiegało się o przyznanie międzynarodowego certyfikatu „Zielona Flaga”, świadczącego o zaangażowaniu szkoły w działania proekologiczne i aktywizacji lokalnych społeczności. Najlepsze szkoły zaproszono do Warszawy i były tam również szkoły z Myślenic: Gimnazjum nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 2.

 To światowe wyróżnienie przyznaje w Polsce Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, w ramach prowadzonego przez nią programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. Program jest realizowany od 1994 roku, a uczestniczy w nim 15 tysięcy szkół z 49 krajów Europy, Afryki, Ameryki Płd, Azji i Oceanii. Do tej pory 4,5 tysiąca szkół na całym świecie otrzymało ten tytuł i „Zieloną Flagę”.

Szkoła która otrzymuje ten tytuł musi zrealizować konkretne działania na np. zmniejszyć zużycie wody, wymienić oświetlenie na energooszczędne, segregować odpady, prowadzić działania w zakresie edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, ale także aktywizować społeczność lokalną w działania na rzecz środowiska.

28 maja odbyła się w Warszawie IX Ogólnopolska Konferencja Szkół dla Ekorozwoju, w której z gminy i powiatu Myślenice wzięły udział; dyrektor Szkoły Podstawowej nr2 Halina Starzec i Krystyna Oliwa - szkolny koordynator programu w Gimnazjum nr 1.Obie szkoły od dwóch lat działają w tym programie. W poprzednim roku otrzymały tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. W tym zaś roku „dwójka” powtórzyła swój poprzedni sukces, a gimnazjalna „jedynka” sięgnęła po najwyższe wyróżnienie „Zieloną Flagę”. Cieszy ten sukces, bo coraz więcej osób zaangażowanych jest w poszukiwanie dobrych rozwiązań ekologicznych, a tu chodzi o naszą teraźniejszość i przyszłość.

Podczas sesji, na której: Małgorzata Łuszczek (koordynator programu z ramienia Fundacji)oficjalnie przekazała Jedynce „Zieloną Flagę”, a na ręce Marcina Słomki - naczelnika Wydziału Mienia oraz Sylwii Leńczowskiej – Kościelniak przedstawiciele Gim. 1 złożyli podziękowania dla UMiG Myślenice za wszelką pomoc uzyskaną podczas ubiegania się o certyfikat, obecny był gość z dalekiej Afryki, z Burkina Faso – „kraju prawych ludzi” Macel Tiono.

Marcel Tiono jest założycielem i dyrektorem gimnazjum rolniczego. Podczas spotkania nawiązał wspaniały kontakt z młodzieżą, opowiadając jej o swojej szkole jakże różnej od naszych europejskich szkół. Szkoła z Burkina Faso to coś więcej niż tylko szkoła – jej rolą jest nie tylko edukacja młodzieży, ale także aktywizacja społeczności lokalnej oraz wychowanie młodego pokolenia, które przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. W kraju, który do 1960 roku był kolonią francuską, analfabetyzm sięga 80%, a szkolnictwo jest tu dostępne tylko dla mniejszości, panuje bieda. Gimnazjum nr 1 w ramach współpracy będzie chciało od nowego roku szkolnego objąć swoją opieką dziecko z tego kraju aby umożliwić mu naukę i zapewnić lepszy start w życie.

Dziś mieszkańcom wioski, w której pracuje Marcel Tiono, Polska kojarzy się z Papieżem Janem Pawłem II, który w 1980 roku odwiedził ten kraj i ze śniegiem, mamy nadzieję, że za parę lat będzie kojarzyć im się także z Myślenicami – miastem, w którym mieszka tak wielu ludzi dobrej woli.

Krystyna Oliwa