Badanie, które nic nie kosztuje, a może uratować życie

Badanie, które nic nie kosztuje, a może uratować życie

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem atakującym kobiety i jednym z tych nowotworów, który najczęściej je zabija. To jednak nie oznacza, że musi być wyrokiem, bo wykryty na wczesnym etapie daje szansę na całkowite wyleczenie. Pomóc go wykryć pomaga badanie mammograficzne. Takie właśnie badanie na nowoczesnym cyfrowym aparacie można od niedawna wykonać w Centrum Medycznym Certus w Myślenicach. Co istotne można to zrobić bezpłatnie w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Mammografia jest badaniem obrazowym, a różnica pomiędzy mammografem tradycyjnym, (analogowym) a cyfrowym, polega na tym, że do rejestrowania obrazów rentgenowskich ten drugi stosuje detektory cyfrowe zamiast tradycyjnych klisz (filmów).

Urządzenie, które trafiło do CM Certus zostało sfinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Narodowa Strategia Onkologiczna.

W piątek 26 stycznia odbyło się tam otwarcie pracowni mammografii doposażonej w ten właśnie sprzęt, a zaproszono na nie władze lokalnych samorządów i dyrekcję szpitala powiatowego w Myślenicach.

O profilaktyce raka piersi i zaletach badania na takim, cyfrowym aparacie mówił dr n. med. Wojciech Satora, wiceprezes Zarządu CM Certus: - Przewaga mammografii cyfrowej nad tradycyjną jest ogromna. Daje większy komfort pacjentkom, skraca czas badania i uzyskania wyniku, ale zasadnicza przewaga to jakość badania dlatego, że obraz rejestrowany jest nie na kliszy rentgenowskiej tak jak w tradycyjnych aparatach. W aparacie cyfrowym jakość jest o wiele większa, co daje szansę na wykrycie mniejszych zmian i wcześniejsze wykrycie i wcześniejsze wdrożenie leczenia przyczynowego – tłumaczył.

Dzięki sprzętowi przychodnia ta realizuje bezpłatne badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Jest on skierowany do kobiet w wieku od 45-74 lat, a mogą je one wykonać bezpłatnie raz na dwa lata.

Częściej, bo raz do roku przysługuje ono kobietom, które po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii oraz tym, które zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.

Mogą to być pacjentki z gminy Myślenice i z dalszych gmin, bo nie obowiązuje rejonizacja.

Żeby zapisać się na badanie wystarczy zatelefonować do CM Certus pod numer: 12 272-56-70, 12 272-56-71 lub zgłosić się do rejestracji osobiście. Rejestracja, tak jak i pracownia mammografii, mieszczą się w przychodni CM CERTUS przy ul. Drogowców 5 w Myślenicach.

Do tego, aby panie nie zapominały o profilaktyce i regularnie badały się zachęcali nie tylko lekarze, ale i obecny na otwarciu burmistrz Jarosław Szlachetka.