Beskid Wyspowy mniej zagadkowy

Beskid Wyspowy mniej zagadkowy

Dariusz Gacek pochodzi z Piekar Śląskich. Jest historykiem, przewodnikiem górskim, członkiem Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich PTTK z Katowic oraz autorem wielu publikacji dotyczących Beskidów i Górnego Śląska.

Roman Sojda to katowiczanin z urodzenia i zamieszkania, geolog z wykształcenia, do niedawna pracujący w tym zawodzie, obecnie przewodnik beskidzki i pilot wycieczek oraz podobnie jak Dariusz Gacek członek Studenckiego Koła Przewodników Beksidzkich w Katowicach. Obu panów zauroczył niegdyś Beskid Wyspowy i pozostają pod tym urokiem do tej pory.

Obu również gościliśmy na spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach w środę 15 listopada. Okazją do tego turystyczno-krajoznawczego mitingu była promocja książki, która rok temu ukazała się pod patronatem wydawnictwa Bezdroża. Publikacja licząca 264 strony nosi tytuł „555 zagadek o Beskidzie Wyspowym” i swoją formą nawiązuje do bardzo popularnej serii wydawnictw z czasów PRL. Cieszące się dużym wzięciem książki, które opisywały bardzo rozmaite dziedziny życia od kultury poprzez geografię, nauki ścisłe aż po sport, były często wznawiane i nawet czytane po wielu latach, przynoszą wiele cennych i mało znanych informacji. Podobną przyszłość przewidujemy dla książki Dariusza Gacka i Romana Sojdy. „555 zagadek o Beskidzie Wyspowym” to pięknie wydana i atrakcyjnie zilustrowana porcja wiedzy o szeroko pojętej geografii, geologii, historii, etnografii i topografii regionu. Nie brakuje lokalnych ciekawostek, na przykład tych dotyczących kulinariów. Pierwsza część książki to pytania, druga to odpowiedzi. Pytania zawarte w książce mają rozmaity stopień trudności. Są takie, które rozwiąże nawet średnio zaawansowany turysta, są jednak i takie nastręczające dużo problemów nawet osobom sądzącym, że wiedzą o Beskidzie Wyspowym wszystko. Spotkanie z autorami było znakomitą zachętą do lektury, natomiast sama lektura do wędrówek po szlakach turystycznych tego mocno niedocenianego, a przez to niezadeptanego regionu, w którym przyroda zachowała się w niemal dziewiczym stanie, zaś ślady fascynującej historii i zabytki architektury czekają na swoich kolejnych odkrywców.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).