Biblioteka Inspiracji i MBP w Myślenicach polecają

Biblioteka Inspiracji i MBP
w Myślenicach polecają

Beatriz Osés, Detektyw Erik Vogler. Zbrodnie białego króla

Akapit Press, Łódź 2019, Wiek 12+

Eric to perfekcjonista, pedant, dla którego porządek (dotyczący rozkładu dnia, jego osobistego wyglądu oraz otoczenia, w jakim przebywa) plasuje się na samym szczycie piramidy potrzeb. Kiedy dowiaduje się, że zamiast do Nowego Jorku z ojcem jedzie do niezbyt lubianej przez siebie babci (rzeczywiście, trudno byłoby znaleźć dwie bardziej różne osoby) wpada w prawdziwą rozpacz. Oprócz bałaganu w swoim tymczasowym miejscu pobytu musi znosić wizyty niezbyt lubianego sąsiada, zostaje wplątany w serię morderstw (ktoś morduje młodych ludzi z okolic Bremy), a potem fabuła zmierza do mrożącego krew w żyłach finału.

Zagadka jest intrygująca, zmusza odbiorcę do śledzenia podsuwanych przez autora tropów i szukania rozwiązania.

Przez chwilę zastanawiałam się, czy książka w której pojawia się seryjny morderca, jest odpowiednia dla młodego czytelnika? Jesteśmy przyzwyczajeni do kryminalnych zagadek w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, ale raczej dotyczących drobniejszych przestępstw. Ale przecież już młodsi nastolatkowie lubią się troszkę bać podczas lektury i niejednokrotnie znoszą elementy grozy lepiej niż nam by się to wydawało (co nie zmienia faktu, że książka rekomendowana przez wydawnictwo dla czytelnika 12+ w przypadku wrażliwszych osób powinna przejść rodzaj “kontroli rodzicielskiej”). Dodatkowo sposób prowadzenia narracji, w którym brak zbyt drastycznych opisów powoduje, że mimo wszystko nie jest to lektura nieodpowiednia.

I na koniec jeden argument – książka uświadamia młodym czytelnikom, że zawsze muszą mieć ograniczone zaufanie do osób ze swojego otoczenia, a ostrożności nigdy nie za wiele.

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.