Biblioteka Inspiracji i MBP w Myślenicach polecają

Biblioteka Inspiracji i MBP w Myślenicach polecają

Opowieść o wygnanych

Ulf Stark

Chłopiec, dziewczynka i mur

Poznań 2019, Zakamarki,

Wiek 6+

Rodzeństwo Adham i Sulafa wraz z rodzicami musieli opuścić swój dom i odtąd mieszkają za murem. Szarość, brak słońca i radości. „Śmiech też tam został, po drugiej stronie, kiedy musieli się wyprowadzić”. Teraz rodzeństwo egzystuje w nieprzyjaznym otoczeniu. Jedną z niewielu rozrywek jest zabawa z przygarniętym psem Kyszem. Był przeganiany przez ludzi, dlatego dzieci, które spotkał taki sam los – przyjaźnią się z nim.

Sulafa chce zostać poetką. Adham ćwiczy, by któregoś dnia przeskoczyć mur, jednak po początkowych sukcesach orientuje się, że nigdy mu się to nie uda. Czy chłopiec znajdzie inny sposób, by spełnić marzenie niepełnosprawnej siostry i dostarczyć jej pomarańczę z ukochanego ogrodu, który kiedyś należał do nich? I jaki udział w tym przedsięwzięciu będzie miał Kysz?

Chociaż inspiracją do napisania książki była podróż do Palestyny, to ta piękna poetycka opowieść jest historią uniwersalną. O tęsknocie za wolnością, opuszczoną małą ojczyzną, o tym, jak wielka polityka wpływa na los poszczególnych ludzi. Opowieść o wszystkich tych, którzy przez decyzję podjętą gdzieś na górze muszą spakować swój dobytek i szukać innego miejsca do życia. Jednak zakończenie wskazuje na prawdę, że warto walczyć o to, by w nowym, nawet obcym miejscu stworzyć namiastkę domu.

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.